BANJALUKA, Štednja u Republici Srpskoj /RS/ trenutno iznosi oko milijardu KM i za 28 odsto je veća nego u istom periodu prošle godine, izjavio je danas ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
Džombić je rekao da RS ima sigiran bankarskim sistem koji je odgovorio svim pritiscima koji su se u oktobru ogledali u nervozi građani prema štednim ulozima te da je evidentno svakodnevno povećanje štednih uloga.
On je na konferenciji za novinare naglasio da upravo to povećanje u posljednjih nekoliko dana ukazuje na smirivanje nervoze iz prethodnog perioda, za koju, kako je rekao, nije bilo mjesta i potrebe.
“Možemo reći da će štednja u narednom periodu nastaviti da se razvija”, rekao je Džombić.
Ministar finansija RS naveo je da je zakonsko ograničenje RS i BiH 12 odsto adekvatnosti kapitala, te da RS ima prosječnu stopu adekvatnosti od 15 odsto, dok je u EU stopa adekvatnosti preko koje se mjeri rizik banaka osam odsto.
“Naš osnivački kapital iznosi 15.000.000 KM dok su standardi u EU 5.000.000 evra, a likvidna sredstva naših banaka iznose 36 odsto, odnosno 2,2 milijarde KM, što je dvostruko više od ukupnih štednih uloga”, rekao je Džombić.
On je dodao da Vlada RS preduzima sve mjere kako bi unaprijedila sve oblike štednje mađu kojima su reforma penzionog osiguranja uvođenjem dobrovoljnih penzijskih fondova i rješavanje problema stare devizne štednje.
“Zakonskim rješenjima smo ispunili uslove i zahtjeve starih deviznih štediša i smanjili rok isplate na pet godina, isplatili sve verifikovane štedne uloge do 2.000 KM u ukupnoj vrijednosti oko 45.000.000 KM, a za ostatak smo u skladu sa zakonom 28. februara izdali obveznice na period od pet godina i 28. avgusta isplatili prvu polugodišnju od deset polugodišnjih rata i tako počeli ispunjavanje svojih obaveza”, rekao je Džombić.
On je podsjetio da je Svjetski dan štednje uspostavljen u Milanu 1924. godine kada se željela izvršiti popularizacija štednje kao najpovoljnijeg izvora novca koji banke svojim aktivnostima mogu da plasiraju u privredu.