SARAJEVO, Predsjednik Reprezentativnog sindikata institucija BiH Neđo Đurđić izjavio je da je evidentan veliki pritisak na predstavnike Sindikata Pravobranilaštva BiH koji su uključeni u štrajk upozorenja.
“Mogu vam potvrditi da je izvršen veliki pritisak na predsjednika sindikalne organizacije i ostale članove u instituciji Pravobranilaštva, samo zato što su pristali da učestvuju u štrajku. Mi ovim štrajkom ništa nećemo učiniti mimo zakona, a takođe nećemo ni podleći pritiscima koji se na nas vrše”, izjavio je Đurđić.
On je dodao da se na ovaj način nastavlja stara praksa zastrašivanja sindikata, kako bi obustavili traženje svojih prava.
Predsjednik Samostalnog sindikata pravobranilaštva BiH Fahreta Delić potvrdila je da je na nju pritisak vršila njena pretpostavljena Dragica Miletić.
“Od mene je tražila da joj dam izjavu o tome kako je protekao prvi dan štrajka i zašto su predstavnici medija dolazili u Pravobranilaštvo BiH, što sam odbila da učinim”, rekla je Delićeva.
Ona očekuje da će se nastaviti sa pritiscima koji su “rezultat neblagovremenog odnosa njihovog pravobranioca prema nosiocima pravobranilačke funkcije”.
Oko 12.000 zaposlenih u Agenciji za istrage i zaštitu /SIPA/, Ministarstvu odbrane BiH, CIPS-u, MAK-u, Pravobranilaštvu BiH i Agenciji za rad i zapošljavanje, od juče dvočasovnom obustavom rada traže ispunjenje svojih zahtjeva u narednih mjesec dana.
Đurđić je podsjetio da su razlog nezadovoljstva zaposlenih zakonski propisi koji su svojim rješenjima “moralno povrijedili i materijalno oštetili većinu zaposlenih u institucijama BiH”.
“Ukoliko ne dođe do prihvatanja štrajkačkih zahtjeva sindikata, ovo je siguran put za slabljenje institucija, države, ekonomije i pada životnog standarda građana BiH”, naveo je Đurđić.
On je istakao da su zahtjevi štrajkača ravnopravan tretman plata u institucijama BiH u odnosu na ostale nivoe vlasti u BiH, zaštita egzistencijalnog minimuma velikog broja zaposlenih u institucijama BiH, prvenstveno policajaca i vojnika, donošenje podzakonskih akata koji se odnose na zaštitu prava na porod i materinstvo, te donošenje kolektivnog ugovora.
Đurđić kaže da je nezvanično saznao da je Savjet ministara formirao radnu grupu, koju sačinjavaju ministri pravde, bezbednosti i finansija, koja će sa njima pregovarati, ali zvaničan poziv za pregovore Sindikat još nije dobio.