PODGORICA, Špansko-njemačka korporacija Iberostar i njen crnogorski partner Belvi hotels grup planiraju da preuzmu još deset hotela u Crnoj Gori, čime bi postali najveći hotelski lanac na Jadranu.
Iberostar je već prisutan u Crnoj Gori, jer od prije nekoliko godina upravlja bečićkim hotelom “Belvi”, a naredne godine bi trebalo da preuzme i ulcinjski “Otrant”.
U radnoj studiji Centralne banke Crne Gore (CBCG), pod nazivom Strane direktne investicije kao pokretač privrednog razvoja Crne Gore, navodi se i da su predstavnici konzorcijuma nekoliko stranih kompanija – londonske “Diloit i Tuš”, njemačke Dojče banke, izraelske kompanije “Šafira” i više investitora iz Italije i zemalja zapadne Evrope zainteresovani za projekat povećanja površine obale u Igalu u dužini od 3,3 kilometara i izgradnju 35 novih hotela.
Ruska elektroprivreda RAO UES zainteresovana je za ulaganja u elektroenergetski sektor.
“Preferisani model ulaganja podrazumijeva formiranje zajedničkog preduzeća odnosno mješovitog holdinga, koje bi gradilo nove izvore energije i revitalizaciju postojećih kapaciteta. Kao investitor u Crnoj Gori pojavila bi se kćerka kompanija ruske elektroprivrede Inter RAO UES”, precizira se u Studiji.
Za crnogorsku Elektroprivredu zainteresovane su češka kompanija ČEZ i belgijska kompanija Bel.
Skandinavska korporacija Vajld bjuti divelopment, odnosno njena crnogorska filijala KGM korp, planira da gradi turistički kompleks i golf terene u uvali Dobreč na Luštici.
U Studiji CBCG podsjeća se da je mađarski Trigranit zainteresovan da investira u izgradnju ekskluzivnog naselja na Velikoj plaži u Ulcinju, kao i da ulaže na drugim lokacijama na Crnogorskom primorju i Skadarskom jezeru.
Najveća američka kompanija za izgradnju golf terena i hotelskih kapaciteta, Lendmark lend zainteresovana je za izgradnju hotelsko-turističkih kapaciteta i golf terena na Ada Bojani, Jazu, Velikoj plaži i Buljarici.
Holandska kompanija Limon investment razmatra da na poluostrvu Luštica izgradi luksuzne golf terene, dok londonska Liberti grupa razmatra mogućnost gradnje valjaonice.
Irska kompanija Junajtid entertejnment partners razmatra da u Kotoru izgradi tri hotela sa pet zvjezdica, arapska investiciona grupa Kepitel investment zainteresovana je za ulaganje u više objekata u Podgorici.
“Šeici Abu Dabija su već ranije pokazali interesovanje za ulcinjsku Veliku plažu, projekat vrijedan desetak milijardi USD gdje bi gradili turistički kompleks”, dodaje se u Radnoj studiji.
Slovenački Petrol bonus i Montenegro bonus, ponavljaju iz CBCG, planiraju da u narednih pet godina otvore najmanje 20 benzinskih pumpi, izgrade skladište za naftne derivate, savremenu laboratoriju, uvedu sistem skladištenja obaveznih rezervi i plinifikaciju odnosno gasifikaciju Podgorice.
“Investitori iz Austrije uradili su studiju izvodljivosti za izgradnju žičare od Kotora do Lovćena, u čijem bi investiranju i učestvovali. Egipatski investitor Džoud ril estejt fond i njihova povezana kompanija Monte mena iz Podgorice objavili su prodaju 160 stanova i 23 vile koje će biti izgrađene na atraktivnoj lokaciji Skočiđevojka u blizini Svetog Stefana”, navodi se u Studiji.
Kompanija ruskih investitora Sonuba montenegro, razmatra izgradnju ekskluzivnog hotelsko-turističkog kompleksa u uvali Maljevik nedaleko od Sutomora.
Investitor planira da izgradi hotelske kapacitete površine 80 hiljada kvadrata, apartmane od 130 hiljada kvadratnih metara i vile za rentiranje od 50 hiljada kvadrata. Gradiće marinu i prateće ugostiteljske objekte sa četiri i pet zvjezdica.
Grupa Miraks u Budvi gradi stambeno-hotelsko naselje “Astra Montenegro” sa dva luksuzna hotela i 40 elitnih vila, koje će se prostirati na 66 000 kvadratnih metara.
“Na tom mjestu biće izgrađeno 570 soba i apartmana u dva hotela, od kojih će jedan imati 27 spratova, drugi šest, a oba će imati šest zvjezdica”, precizira se u Radnoj studiji.
Srpski biznismen Filip Cepter najavio je da će u Institut “Simo Milošević” u Igalu uložiti 150 miliona evra.
Prema podacima CBCG, ukupan priliv stranih direktnih investicija u Crnoj Gori od početka januara do kraja septembra ove godine iznosio je 434 miliona evra, 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Ukupan priliv stranih direktnih investicija od 2001. iznosi 2,89 milijardi evra, a u CBCG očekuju da će do kraja godine premašiti tri milijarde.
Prema podacima Ministarstva finansija za narednu godinu postoji garancija za minimum 300 miliona evra investicija.