BANJALUKA, Fiskalni savjet BiH utvrdio je budžetski okvir za 2009. godinu za institucije BiH koji će biti veći za 12 odsto od ovogodišnjeg, odnosno za 100 miliona KM, dok će zahvatanje iz indirektnih poreza biti veće za osam odsto, saopštio je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić.
“Prilikom donošenja rješenja za budžetske okvire, osnovni moto bio nam je da vodimo ristriktivnu monetarnu i fiskalnu politiku za narednu godinu, s obzirom na to da očekujemo da će globalna finansijska kriza imati indirektne efekte na BiH, da će doći do sporijeg rasta prihoda od PDV-a i smanjene stope rasta društvenog bruto proizvoda”, rekao je Špirić novinarima nakon današnje sjednice Fiskalnog savjeta u Banjaluci.
Špirić je naveo da će entiteti i Brčko distrikt imati budžetski okvir veći za šest odsto, a zahvatanje iz indirektnih poreza četiri odsto, i pojasnio da su ovi iznosi manji zato što imaju pravo na rebalanse, za razliku od državnih institucija.
On je istakao da vlade entiteta, Brčko ditrikta i Savjet ministara BiH sada imaju obavezu da izađu sa budžetskim okvirima, koji su limitirani ovim stopama rasta.
Špirić je napomenuo da je namjera da se javna potrošnja smanjuje, jer je i to obaveza BiH na evropskom putu.
Ministar finasija i trezora BiH Dragan Vrankić rekao je da je nezadovoljan usvojenim budžetskim okvirom na državnom nivou, pojasnivši da on ne može zadovoljiti ni minimalne potrebe državnih organa.
“Želim da se zna, a ta činjenica nažalost nije prihaćena, da državen institucije imaju prioritet, da se moraju normalno finansirati”, naglasio je Vrankić.
Premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je da je napravljen kvalitetan bazičan dogovor u vezi sa budžetskim okvirima i zahvatanjima indirektnih poreza za različite nivoe budžeta.
“Podržali smo povećanje od 12 odsto i zahvatanje od indirektnih poreza od osam procenata za budžet BiH, jer BiH nema rebalans i neophodno je obezbijediti finasiranje svih aktivnosti predviđenih zakonom, ali uz restriktivno ponašanje”, istakao je Dodik.
On je ocijenio da budžetski okvir za entitete neće biti dovoljan da ostvare sve svoje zakonske funkcije, ali da postignutim rješenjem preovlađuje potreba da se restriktivno planira i da se krene ka štednji.
“Vlada RS će u tom pogledu razmotriti mogućnost ušteda, ali isključivo u sektoru vladine administracije, u pogledu plata, ukoliko to bude potrebno”, naglasio je Dodik.
Premijer Federacije BiH Nedžad Branković izjavio je da je donesen zaključak da se pristupi izradi i utvrđivanju najniže cijene rada koja će važiti za sve insitutcije vlasti u BiH, što je “važna osnovica reforme javne uprave i vodi ka ravnomjernijoj javnoj potrošnji”.