BANJALUKA, Tokom prvih devet mjeseci ove godine, Bobar banka a.d. Bijeljina uspjela je da ispuni planirane ciljeve i zadrži položaj na tržištu bankarskih usluga, poslujući u skladu sa zakonskim propisima i načelima bankarskog poslovanja.
Ostvarila je evidentan rast bilansne mase, plasmana, kao i depozita preduzeća i stanovništva. Ovim su potvrđeni izuzetni napori na stvaranju povjerenja u sigurnost i stabilnost banke, što je jedna od ključnih pretpostavki dugoročnog razvoja, kaže direktor Bobar banke a.d. Bijeljina, Dragan Radumilo.
Kako se aktuelna finansijska kriza u svijetu odražava na finansijski sektor u BiH?
RADUMILO: Previranja na međunarodnim finansijskim tržištima, koja su počela 2007. godine i intenzivirana posljednjih mjeseci, nisu imala direktan uticaj, već indirektan i ograničen, na ekonomije zemalja Jugoistočne Evrope. Proći će izvjesno vrijeme prije nego što se u potpunosti osjete njihovi efekti. Što se tiče Bosne i Hercegovine, usporeniji rast u Evropi uticaće na smanjenje tražnje za izvozom u BiH. Uz veće cijene robe i rastuće kamatne stope na kredite, preduzeća i građani u BiH mogu imati poteškoća da servisiraju svoje kreditne obaveze, dovodeći banke u situaciju da uvedu strože kriterijume kod odobravanja novih kredita. To, svakako, može da smanji sveukupnu potrošnju i uspori ekonomski rast.
Hoće li biti povećanja kamatnih stopa u Bobar banci?
RADUMILO: Rast kamatnih stopa na evropskom tržištu novca jasno stavlja dodatni pritisak na cjelokupnu strukturu kamatnih stopa na kredite. Prilikom utvrđivanja iznosa kamatnih stopa na kredite, banke uzimaju u obzir i druge faktore. Na primjer, mogu da uzmu u obzir i uticaj koji veće kamatne stope mogu imati na njihov udio u tržištu, te sposobnost klijenata da servisiraju postojeće kredite, ali će pratiti stanje na tržištu, te će se ponašati u skladu s tim.
Kako komentarišete poteze nadležnih institucija u BiH na ublažavanju posljedica finansijske krize?
RADUMILO: Smanjenje stope obavezne rezerve na 14 odsto od strane Centralne banke BiH smatramo dobrim potezom, jer se oslobađaju imobilisana sredstva banaka kod CBBH i time se omogućava bankama da imaju više sredstava za svoje kreditne aktivnosti u narednom periodu. Upravno vijeće Centralne banke BiH, takođe, donijelo je odluku prema kojoj, od 1. novembra ove godine, sve nove kreditne linije koje komercijalne banke povuku iz inostranstva neće ulaziti u osnovicu za obračun obavezne rezerve.
Određen broj građana, strahujući za svoj novac, odlučio je da povuče depozite iz banaka. Ima li opravdanja za takve poteze?
RADUMILO: Povlačenje depozita jeste psihološki momenat kod građana, prouzrokovan događajima iz globalne finansijske krize. Bobar banka svih ovih deset godina, koliko je prisutna na tržištu BiH, uredno je izmirivala obaveze prema štedišama i ne postoji nijedan razlog da tako ne bude i u narednom periodu. Koliko je sigurno povjeriti svoj novac Bobar banci, pokazao je prošli mjesec, kada je mali broj štediša podigao svoje štedne uloge. Da su štedni ulozi u Bobar banci sigurni, ilustrovaće podatak da je 82 odsto štednih uloga pokriveno osiguranim depozitom od 20.000 maraka.
Planovi Bobar banke u narednom periodu?
RADUMILO: Naši planovi usmjereni su na uspostavljanje dugoročne saradnje s klijentima te pružanje širokog dijapazona finansijskih usluga prema malim, srednjim preduzećima i građanima, kao što su odobravanje kredita, izdavanje garancija i usluga platnog prometa, povoljna štednja i ostale finansijske usluge. Banka je orijentisana na kontinuirano obavljanje potreba klijenata i istovremeno postizanje adekvatnog povrata uloženog kapitala našim akcionarima. Dugoročno opredjeljenje banke jeste stalno unapređenje kvaliteta usluga koje pružamo klijentima, sa ciljem povećanja učešća na tržištu, uz edukaciju zaposlenih i ulaganje u razvoj informatičke podrške. Fokus