LONDON, Američki naučnici uspjeli su da prate pojedinačne kancerozne ćelije dok se šire i napadaju druge dijelove tijela, zahvaljujući novoj tehnici koja se koristi staklenim prozorčićem ugrađenim u kožu laboratorijskih miševa.
Ti prozorčići mogli bi jednog dana da odigraju važnu ulogu u procjeni koliko lijekovi, koji su u fazi razvoja, sprečavaju širenje raka ili rast tumora, izjavio je Džefri Sigal, istraživač Medicinskog koledža Albert Ajnštajn, pri njujorškom Univerzitetu Ješiva.
Prema njegovim riječima, pojedinačni tumor lakše se liječi, ali ćelije raka često metastaziraju, infiltriraju se u krvotok, šire na druge delove tela i baš to je ono što uglavnom ubija ljude oboljele od raka.
Dr Sigal napominje da je, zajedno sa kolegama, putem nove tehnike praćenja kanceroznih ćelija ustanovio da nisu sve podjednako agresivne, već to zavisi od njihovog mjesta u tumoru. Najagresivnije su one koje su smještene u blizini krvnih sudova, što je potvrda već ranije preovlađujućeg mišljenja.
Tim s pomenutog koledža ugradio je stakleni prozorčić u kožu iznad mliječnih žlijezda mišica kojima su ubrizgane ćelije raka dojke. Zatim je primjenjena ista tehnika svjetlećeg proteina meduze za koju je ove godine osvojena Nobelova nagrada za hemiju.
Kretanje tako osvjetljenih ćelije raka bilo je praćene pod ultravioletnim svjetlom i one su tako mogle da budu praćene s lakoćom i tokom dužeg perioda.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.