MOSKVA, Centralna banka Rusije (CBR) je snizila kurs rublje prema dolaru i korpi drugih novčanih jedinica za 30 kopejki, a povisila osnovnu kamatnu stopu na 12 odsto, objavio je moskovski dnevnik “Komersant”.
Novo labavljenje kursa rublje, koja je prošlog mjeseca oslabila oko deset odsto prema dolaru, kao i zaoštravanje kreditne politike ruske centralne banke, uslijedilo je nakon što se bančino rukovodstvo sastalo sa premijerom Vladimirom Putinom i čelnicima najvećih domaćih bankarskih organizacija, tvrdi list.
“Komersant” navodi da odluka CRR o daljem smanjenju kursa rublje nikog ne čudi, jer je ruska valuta već više od dva mjeseca uglavnom u padu.
Dolar i evro su juče poskupjeli na 27,33 i 34,57 rubalja, dok je rublja prema korpi jakih svetskih novčanih jedinica oslabila 30 kopejki, na 30,7, prenosi internet sajt Polit.ru.
Predstavnik CBR je izjavio da se dnevni “tehnički raspon” za promjenu kursa rublje uvećan na 30 kopejki.
Centralna banka je u utorak objavila i odluku o zaoštravanju kreditne politike, na taj način što je kamatna stopa na bančine “repo” operacije (kupovina i prodaja hartija od vrijednosti koje centralna banka obavlja sa komercijalnim bankama pod unapred dogovorenim uslovima) uvećana za jedan procenat, na 12 odsto.
CBR je odlučila da uveća i kamatu na rubaljske “svop” poslove (ugovore o razmjeni dugova u različitim valutama), takođe na 12, sa prethodnih devet odsto, nakon što se, mahom kroz takve finansijske operacije, u oktobru iz Rusije odlilo u inostranstvo oko 50 milijardi dolara.
Zvanično objašnjenje CBR za povećanje kamatne stope i proširenje nivoa dopuštenog kolebanja kursa rublje je da su te mjere preduzete u cilju borbe protiv odliva kapitala i obuzdavanja inflatornih pritisaka.
Finansijski eksperti u Moskvi ocijenjuju da će povećanje osnovne kamate CBR oslabiti mogućnosti komercijalnih banaka da izdaju zajmove i tako suštinski umanjiti ranije usvojene vladine mjere za prevazilaženje kreditne krize.
Moskovski dnevnik “Vedomosti” u današnjem broju takođe ocijenjuje da mjere CBR usmjerene na zaoštravanje kreditne politike, uz istovremenu neveliku devalvaciju rublje, neće dati željeni rezultat.
List piše, pozivajući se na mišljenje ekonomista finansijske kompanije “Trojka dijalog”, da rast kamata CBR neće sprečiti dalji odliv kapitala , jer će tržišnim mešetarima i dalje biti privlačno da rublje pribavljene u “svop” operacijama mjenjaju za dolare koje će potom plasirati na inostrano tržište kapitala.
Ruska centralna banka povećanjem kamata na tržišne operacije sa rubljama želi da takve poslove učini manje privlačnim za sve veći broj špekulanata, ističu “Vedomosti”.
Finansijski eksperti na koje se list poziva smatraju, međutim, da će se na taj način samo postići dalji skok rublje, što će mnoge domaće kompanije otjerati u bankrot.
Vodeće zapadne centralne banke, za razliku od CBR, stalno snižavaju bazne kamate, baš da bi olakšale priliv svježeg novca u bankarske organizacije, a potom i privredu, ističe ekonomski komentator “Vedomosti”.
List navodi kao primjer odluke američke, japanske, britanske i niza drugih centralnih banaka, koje su tokom ovog i prošlog mjeseca značajno snizile svoje glavne interesne stope.
List podsjeća da je jedino Banka Islanda 28. oktobra značajno povisila glavnu kamatnu stopu – na 18 odsto, sa prethodnih 12 odsto – nakon propasti velikih banaka i drastičnog pada kursa krune.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.