BANJALUKA, Prema podacima Agencije za promociju stranih investicija, strana ulaganja u BiH, za prvih devet mjeseci ove godine, dostigla su iznos od 550 miliona evra.
Prognoze su da će se do kraja godine taj broj kretati između 650 miliona evra i 700 miliona evra. To su dobri pokazatelji, iako su ovogodišnja strana ulaganja u BiH dosta manja ako se porede s prošlom godinom, kada su iznosila impozantnih 1,6 milijardi maraka, smatra direktor FIPA, Haris Bašić.
– Lošiji rezultat jeste, između ostalog, posljedica toga što ove godini nismo imali nijedan značajniji privatizacioni proces. S druge strane, ipak je u pitanju pozitivan rezultat jer od ukupne sume 279 miliona evra otpada na grinfild investicije – kaže Bašić te dodaje da među ulagačima i dalje prednjače Austrija, Srbija, Hrvatska i Slovenija. Austrijske investicije, koje čine 30 odsto ukupnih investicija, i dalje su najpovoljnije po strukturi, jer su usmjerene na podizanje proizvodnih kapaciteta.
Globalna ekonomska kriza takođe će se odraziti na povjerenje investitora, ali bez obzira na to, ako se naprave određeni pomaci u privatizacionim procesima, možemo očekivati značajna ulaganja. Takođe je potrebno poraditi na zakonskoj regulativi.
– BiH bi u narednom periodu trebalo više da radi na eliminaciji propisa koji usporavaju dolazak stranih ulagača, te na otvaranju poslovnih zona kao destinacija koje bi stranim ulagačima trebalo preporučivati za dolazak, slijediti primjere zemalja iz okruženja koje su privukle veliki broj investitora, uspostaviti značajniji fond za podsticaje, kao što rade Srbija i Hrvatska i što je ključno, ubrzati procese privatizacije, koji bi mogli privući jake strateške investitore, kao što je sektor telekomunikacija – smatra Bašić.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, Milan Lovrić, kaže da je BiH zemlja s najnižom stopom stranih ulaganja u regionu, što je posljedica spore tranzicije.
– Budućnost BiH zavisi i od stranih ulaganja i zato bi trebalo uložiti dodatne napore da se to promijeni. Jedan od načina jeste to da se zakonski stvore povoljni ambijenti, ali i da se lokalne zajednice podstiču u smjeru privlačenja investitora. Takođe, treba podsticati i napore domaćih kompanija da se uvezuju u svjetske lance, u smislu dobavljača različite robe. Pozitivan primjer jesu preduzeća iz autoindustrije koja snabdijevaju svjetske renomirane firme – kazao je Lovrić. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.