BANJALUKA, Bosna i Hercegovina bi godišnje mogla zaraditi oko četvrtinu milijarde maraka kada bi klasična rasvjetna tijela bila zamijenjena fluorescentnim štedljivim sijalicama koje troše pet puta manje električne energije.
Prema podacima Državne regulatorne komisije za električnu energiju, u zemlji je 2007. godine potrošeno 11.562.000.000 kWh električne energije. Gruba procjena je da oko petina ukupno potrošene električne energije otpada na osvjetljavanje domova, ulica, gradova i drugih objekata poput fabrika i različitih postrojenja, što iznosi oko 2.312.000.000 kWh godišnje.
Kada bi se za rasvjetu u BiH umjesto klasičnih koristile štedljive fluorescentne sijalice, za istu efektivnost potrošilo bi se pet puta manje energije, odnosno samo 46.240.000 kWh. Ako je izvozna cijena kilovata električne struje 0,15 KM, od ušteđenih 1.849.600.000 kWh elektropreduzeća u BiH bi, prema ovoj gruboj računici, inkasirala od izvoza tako nastalih viškova 277.440.000 KM svake godine.
“Elektroprivreda BiH” napravila je sličnu računicu. Emir Aganović, izvršni direktor “Elektroprivrede BiH” za trgovinu i snabdijevanje, pokazao je da kada bi svako domaćinstvo u BiH samo jednu običnu sijalicu zamijenilo štedljivom koja bi radila pet sati dnevno i potrošila pet puta manje energije, u 600.000 domaćinstava koje pokriva “Elektroprivreda BiH” bi se godišnje uštedjelo 90 MWh, odnosno ekvivalent jednoj hidroelektrani srednje snage.
“Narednog mjeseca krećemo sa kampanjom i svakom kupcu ćemo uz račun pokloniti jednu štedljivu sijalicu. Želimo im pokazati koliko bismo mogli godišnje uštedjeti za struju u kućnom budžetu”, istakao je on.
I ekspert za energetiku Zdravko Milovanović, bivši pomoćnik ministra za energetiku u Vladi RS, naveo je da su uštede korištenjem fluorescentnih sijalica enormne.
“Pilot projekat proveden u Srbiji je pokazao da se ukupna potrošnja energije u jednom objektu sa 20,2kWh svela na 6,7 kWh”, kazao je on.
Iako štedljive sijalice troše višestruko manje energije, one su više od 10 puta skuplje. Međutim, Milovanović kaže da se pozitivna računica za domaćinstvo pokazuje vrlo brzo.
“Osim što su štedljivije, ove sijalice traju višestruko duže, pa je i s te strane vidljiva velika ušteda”, smatra on. Milovanović kaže da sve zemlje u regionu već imaju agencije za energetsku efikasnost koje nalaze načine kako se može uštedjeti električna energija.
“Evropska unija ima i fondove koje bi i BiH mogla iskoristiti za povećanje energetske efikasnosti”, kaže on i dodaje da bi država primjenom štedljivih sijalica ne samo zaradila, nego bi još mogla dobiti novac iz Evrope za implementaciju takvih projekata.
U Evropi zabrana 2010. godine
Do računice o uštedama električne energije i pozitivnim efektima koje bi primjena štedljivih rasvjetnih tijela imala na životnu sredinu došla je i Evropska komisija, koja je donijela direktivu da se do 2010. godine u Evropskoj uniji zabrani upotreba klasičnih rasvjetnih tijela i da se umjesto njih koriste isključivo štedljive sijalice.
Natrijumove svjetiljke štede 40 odsto
Bh. gradovi počeli su sa zamjenom rasvjetnih tijela ulične rasvjete. Umjesto običnih sijalica, u Banjaluci se sve više upotrebljavaju natrijumove svjetiljke visokog pritiska, koje, mada nisu toliko efikasne kao fluorescentne, ipak se računa da će grad uštedjeti 40 odsto energije na rasvjetu.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.