SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević izjavio je danas u Sarajevu da je BiH potpisivanjem i ratifikacijom Kjoto protokola, kao i izradom prvog nacionalnog izvještaja o klimatskim promjenama jasno pokazala svoju opredijeljenost da se aktivno uključi u globalnu i regionalnu borbu protiv klimatskih promjena.
“I ova prva ministarska konferencija o borbi protiv klimatskih promjena u regionu, koja se danas održava ovdje u Sarajevu, pokazuje našu odlučnost ka stvaranju uslova za kvalitetniji život u BiH i regionu”, rekao je Zirojević otvarajući ovaj skup pod nazivom “Suzbijanje klimatskih promjena u jugoistočnoj Evropi”.
Prema njegovim riječima, ova problematika ima veliki značaj sa bezbjednonost političkog i ekonomskog aspekta za razvoj svake zemlje, pa tako i za BiH.
Zirojević je izrazio uvjerenje da će današnja konferencija rezultovati usvajanjem okvirnog akcionog plana za borbu protiv klimatskih promjena u jugoistočnoj Evropi, ministarskom izjavom, kao i dogovorom o načinima saradnje na polju zaštite okoline u regionu.
Obraćajući se učesnicima konferencije, on je podsjetio da je između 1970. i 2004. godine ukupna emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte u atmosferi porasla za 70 odsto, sa oko 29 na 49 milijardi tona ugljendioksida, dok se koncentracija ugljendioksida u atmosferi u 2005. godini povećala od pred-industrijskog nivoa sa 280 na 379 čestica na jedan milion ugljendiosid ekvivalenta.
“Svjesni smo da najveće emisije nastaju izgaranjem fosilnih goriva kao što su ugalj, nafta i prirodni gas, odnosno eksploatacijom sirovina koje se koriste za proizvodnju energije, pokretanje industrijskih postrojenja, transport itd, zbog čega smatramo da ovakav vid saradnje, pored toga što ohrabruje angažovanje za održivim razvojem, daje i dobru osnovu za brže i efikasnije uključivanje cijelog regiona u proces borbe protiv klimatskih promjena”, zaključio je Zirojević.
On je potvrdio da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH učiniti maksimum, uz angažovanje svih raspoloživih resursa da, što je moguće prije, krene ka uspostavljanju integralnog sistema zaštite životne sredine, koji bi trebalo da vrlo brzo postane dio evropskog integralnog sistema zaštite okoline.
Ministar turizma i i zaštite životne sredine Crne Gore Predrag Nenezić rekao je, u svom uvodnom obraćanju, da je Crna Gora i u svom Ustavu naglasila čvrsto opredjeljenje da bude ekološka država, i da zaštiti i iskoristi svoja prirodna bogatstva kao komparativnu prednost.
“Crna Gora značajan napredak ostvarila je i na planu nacionalne strategije za borbu protiv klimatskih promjena”, istakao je Nenezić.
Prema njegovim riječima, potrebna je šira akcija na planu sprečavanje gubitka biodiverziteta koji je jako bitan i za ekonomski razvoj, a neophodno je i formiranje balkanskog regionalnog foruma za klimatske promjene.
Učesnike konferencije pozdravio je i domaćin ovog skupa sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Hido Biščević, kao i izvršni direktor Regionalnog centra za zaštitu okoline za centralnu i istočnu Evropu Marta Zigeti Bionifert i direktor Odjeljenja Evropske komisije za klimatsku politiku Artur Runge-Mecger.