BANJALUKA, U Republici Srpskoj i Federaciji BiH trenutno je nezaposleno 58,5 odsto mladih što je gotovo četvorostruko više nego u zemljama Evropske unije, pokazala su istraživanja.
Mladi se uglavnom zapošljavaju kao trgovci, konobari, prosvjetni radnici i zanatlije, a samo u rijetkim slučajevima kao državni službenici.
Nezaposlenost, besparica i besperspektivnost, prema ocjenama stručnjaka, najčešći su razlozi što je od 1996. do 2006. godine iz BiH otišlo više od 120.000 mladih.
Demografi upozoravaju da će negativni trend “odliva mladih” biti nastavljen i u budućnosti ukoliko nadležne institucije ne posvete više pažnje pitanjima i potrebama omladine.
Komisija za koordinaciju pitanja mladih BiH konstatovala je niz problema omladine.
– Procjenjuje se da u BiH trenutno živi 777.000 osoba od 15 do 29 godina što je u poređenju sa 1991. godinom manje za 315.000, čime je doveden u pitanje naš najznačajniji resurs – ljudski – navode u ovoj komisiji.
Prema podacima Komisije, svaka četvrta osoba koja je započela visoko obrazovanje u BiH prerano napušta studije zbog finansijskih problema, dok četvrtina mladih starosti od 16 do 24 godine živi u porodici čija su mjesečna primanja manja od 430 maraka.
Sociolog Ivan Šijaković ocijenio je da je podatak od 120.000 hiljada mladih koji su napustili zemlju – zabrinjavajući.
– Mladi su izgubili strpljenje i odlaskom u inostranstvo pokušavaju da poprave svoj materijalni položaj i stvore bolje životne uslove – rekao je Šijaković.
Dodao je da je zabrinjavajuće i to što iz Republike Srpske i FBiH uglavnom odlaze najbolji i najkvalifikovaniji kadrovi.
– Neophodna su veća ulaganja u obrazovni sistem i stvaranje novih radnih mjesta – naveo je Šijaković.
Načelnik Odjeljenja za omladinu u resornom ministarstvu Srpske Dragan Kuprešanin rekao je da je u ovoj godini Vlada Republike Srpske preduzela niz projekata kako bi poboljšala položaj mladih ljudi.
– Za projekat zapošljavanja u ovoj godini obezbijeđeno je dva miliona maraka, a u okviru njega do sada je zaposleno 250 mladih. Vlada i Ministarstvo su subvencijama za kamate pomogli mnogim mladim bračnim parovima da kupe stanove – rekao je Kuprešanin.
Dodao je da je 200 hiljada maraka obezbijeđeno za jačanje omladinskih organizacija, a za 1.200 mladih u 28 opština Srpske organizovani su besplatni kursevi engleskog jezika.
Iz Vlade RS najavljena su značajna novčana povećanja za sljedeću godinu za rješavanje pitanja mladih u Srpskoj.
Parovi
Procjenjuje se da u u BiH oko 93 odsto mladih bračnih parova nema vlastiti stan ili kuću, da 85 odsto osoba od 16 do 30 godina živi sa roditeljima.
Prema procjenama ovog trenutka zemlju je spremno trajno da napusti 48 odsto mladih. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.