LONDON – Evropska investiciona banka (EIB) mogla bi pomoći problemima pritisnutim evropskim proizvođačima automobila kreditnim programom vrijednim do 40 milijardi evra.
Pritisnuti padom prodaje vozila u Zapadnoj Evropi od 15,5 odsto u proteklom mjesecu evropski proizvođači automobila okreću se nacionalnim vladama i institucijama EU u potrazi za slamkom spasa od recesije. Paket vrijedan 40 milijardi dolara koji je spremio EIB dvostruko je veći od predloženog paketa američkog Kongresa za spasavanje američkih automobilskih divova “General Motorsa”, “Forda” i “Daimler Chryslera”. Detalji plana EIB-a trebalo bi da budu predstavljeni narednih dana nakon što Evropska komisija iznese prijedloge o podsticajima za posrnulu industriju u uslovima pada privrednih aktivnosti.
Američki Kongres, koji je sinoć trebalo da raspravlja o pomoći auto-sektoru, podijeljen je između republikanac koji se protive i demokrata koji zagovaraju da tri vodeća proizvođača dobiju dio paketa od 700 milijardi dolara koji je namijenjen spasavanju Wall Streeta. “General Motors”, “Ford” i “Chrysler” traže da im Kongres odobri 25 milijardi dolara pomoći u hitnim kreditima.
Britanski premijer Gordon Braun takođe je pod pritiskom industrije automobila da odustane od ove godine najavljenog povećanja taksi za automobile, dok je francuski predsjednik Nikola Sarkozi obećao 400 miliona evra za istraživanje i razvoj automobila s niskim razinama emisije ugljen-dioksida.
Njemačka vlada juče je trebalo da razmotri pomoć proizvođaču automobila “Opel”, čiji je većinski vlasnik “General Motors” pred bankrotom.
“Njemačka vlada će o pomoći koju je spremna izdvojiti za problemima pritisnut automobilski sektor odlučivati za svaki slučaj pojedinačno. Pregovori s ‘Opelom’ nikako ne bi smjeli da budu protumačeni kao otvoreni poziv svim kompanijama u tom sektoru da zatraže pomoć od Vlade”, kazao je njemački ministar finansija Per Štajnbruk.
On je dodao da će Vlada morati rješavati probleme u “Opelu” ako bude dovedena u pitanje bezbjednost tamošnjih oko 25.000 radnih mjesta i njegovih dobavljača.
Za najveću evropsku privredu kriza automobilske industrije predstavlja veliki izvor zabrinutosti zato što, posredno ili neposredno, zapošljava svakog petog zaposlenog Nijemca. “Opel” je u petak postao prvi evropski proizvođač automobila koji se okrenuo Vladi u potrazi za pomoći.
Mjere “General Motorsa” i “Renaulta”
Krizom pogođeni “General Motors” prodaće svoj udio u japanskom proizvođaču automobila “Suzuki Motor” za 230 miliona dolara da bi došao do gotovine. “Suzuki” je saopštio da će od “General Motorsa” otkupiti cijeli paket koji zahvata 3,02 vlasničkog udjela.
Istovremeno francuski proizvođač automobila “Renault” najavio je smanjenje proizvodnje u svim pogonima u svijetu za oko četvrtinu u četvrtom tromjesečju, kako bi odgovorio na smanjenu potražnju. “Renault” je sopštio da će pet fabrika u Evropi privremeno zatvoriti.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.