BEOGRAD, Predsjednik Srpske akademije nauka i umjetnosti /SANU/ akademik Nikola Hajdin rekao je da Srbija treba da izdvoji više sredstava za razvoj nauke i tehnologije kako ne bi došlo do zastoja u ukupnom razvoju zemlje i popravljanju standarda građana i kako bi se lakše suočili sa globalnom finansijskom krizom.
Hajdin je na današnjoj svečanosti obilježavanja 122 godine ove najviše naučne ustanove u Srbiji rekao da ova institucija danas sarađuje sa više od 20 nacionalnih akademija, sa kojima je ostvarila više od 150 zajedničkih naučnih projekata, i da se posljednjih godina stalno povećava njihov broj.
“Akademija bilježi veoma živu aktivnost svojih članova u konkurisanju za sredstva Evropske komisije za razvoj naučne djelanosti kako bi nauka zauzela ono mesto u društvu koje će doprineti ubrazanom razvoju Srbije, a u međunarodnom poretku mesto koje joj po kapacitetima i rezultatima pripada”, rekao je Hajdin.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić rekao je da je SANU pokazatelj snage srpskog naroda jer okuplja naučnike, umjetnike, misionare, mudre i iskusne pojedince podjednako posvećene svom poslu i svom narodu.
On je dodao da se srpski jezik, književnost i umjetnost, u pomami “brendiranja” rijetko spominju.
“Ako je SANU kolevka našeg jezika, kulture, istorije i tradicije, da li je tako nemoguće, neprihvatljivo, skoro pežorativno da SANU postane i srpski brend? Ili je sve to samo izgovor pred strahom od promena?”, upitao je Bradić.
On je dodao da je umjetnost u stanju da prenese naše vrijednosti, snove i istoriju širom svijeta i na taj način da utiče na sliku o Srbiji.
“To svakako nije moderna kolonizacija kakvu danas vrše Holivud i `Koka-kola`, već su to autentične vrednosti naše kuture i jezika”, dodao je Bradić.
On je naveo da SANU povezuje i daje krov svim slojevima srpske umjetnosti ali da treba razmišljati u vremenima kada novi mediji uzimaju primat “i možda, za početak, otvoriti vrata filmu i teatru”.
Bradić je naveo da uprkos tome što se SANU često potiskuje na margine i proglašava elitističkom, hermetičnom, sporom, prevaziđenom, neekonomičnom, vjeruje da je najveća snaga Akademije u dubokom, skrivenom, postojanom i nikada do kraja dokučivom unutrašnjem svejetu čovjeka, kako onoga koji stvara, tako i onoga kome je stvaralaštvo upućeno.
Državni sekretar u Ministarstvu nauka i umjetnosti Srbije Miloš Nedeljković poručio je da ovo ministarstvo ima pet do šest strategija u oblasti nauke i tehnološkog razvoja i pozvao članove SANU da se uključe u donošenje još jedne strategije kojom će se odrediti prioritetne naučne oblasti i mehanizmi razvoja nauke u Srbiji.
“Naročito je važno da se što pre donese Zakon o SANU ali i da se izvrše izmene i dopune svih zakona kojima se reguliše naučnostraživačka delatnost u Srbiji”, rekao je Nedeljković.