LIMA, Mjere protekcionizma samo bi pogoršale sadašnju privrednu krizu, upozorili su čelnici zemalja Azije i Pacifika na 16. samitu foruma APEC u zajedničkoj izjavi.
Čelnici 21 članice APEC-a podržavaju deklaraciju iz Vašingtona sa samita G20 i sljedećih dvanaest mjeseci neće biti novih prepreka za ulaganja u razmjeni dobara i usluga.
Šefovi država i vlada APEC-a, među kojima je i američki predsjednik Džordž Buš, istakli su čvrsto uvjerenje da će načela slobodnog tržišta, slobodne razmjene i režima ulaganja i dalje pridonositi svjetskom rastu, zapošljavanju i smanjivanju siromaštva, stoji u zajedničkoj deklaraciji.
Zajedničku deklaraciju čelnici APEC-a prihvatili su nakon razgovora iza zatvorenih vrata.
Američki predsjednik Buš prethodno je od učesnika APEC-a zatražio zauzimanje za “slobodu tržišta”, jer smatra kako bi se time dugoročno osnažio privredni rast, iako je svijet suočen s privrednom krizom i prijetnjom opštom recesijom. Zatražio je da se ne povlače u protekcionizam. Budući da se privredni problemi tako rasprostranjeni, dodao je, sve zemlje – i razvijene i one u razvoju – moraju sarađivati u traženju rješenja. I ostali čelnici država članica APEC-a pridružili su se pozivu na odbijanje protekcionizma.
Južnokorejski predsjednik Li Mijung-Bak kazao je kako će protekcionizam imati “razorne posljedice”.
“Preduzeća će otići u stečaj, bezbrojna radna mjesta će biti izgubljena, a siromašne zemlje i siromašni ljudi osjetiće najteže posljedice, rekao je Li Mijung-Bak.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je po dolasku u Limu da će se zemlje APEC-a morati boriti s globalnom privrednom krizom, istakavši kako članice raspolažu znatnim mogućnostima za uspješno savladavanje krize. Medvedev je ponovio da glavni uzrok sadašnje globalne krize vidi u nepoštovanju pravila poslovanja na finansijskim tržištima i lošem vođenju ekonomske politike u pojedinim zemljama koje spadaju u najrazvijenije u svijetu.
Dvodnevni sastanak na vrhu u peruanskom glavnom gradu održan je sedmicu dana nakon Vašingtonskog samita G20, gdje su učesnici pozvali na veću kontrolu globalnog finansijskog sistema i bolju saradnju kada je riječ o ekonomskoj politici.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.