BRISEL, Uprkos sumornim prognozama za svjetsku privredu, proizvođači solarnih ploča, vjetroturbina i ostale infrastrukture za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora tvrde da su spremni do 2020. obezbijediti i više od planiranih 20 odsto potreba EU za “zelenom” energijom.
“Do 2020. možemo podmiriti između 33 i 40 odsto evropskih potreba za strujom, zavisno od postizanja odgovarajućeg nivoa energetske efikasnosti, pri čemu bi 25 odsto otpadalo na toplotnu energiju iz obnovljivih izvora, a 10 odsto iz biogoriva”, kazao je Arturos Zervos, predsjednik Evropskog savjeta za obnovljivu energiju (EREC).
EREC je objavio novi “itinerar” po kojem sektor može do 2020. podmirivati “puno više” od ciljanih 20 odsto energetskih potreba EU iz obnovljivih izvora, pod uslovom da zemlje članice nastave razvijati potencijal obnovljivih izvora i ulagati u nove tehnologije.
Vlade trenutno raspravljaju o prijedlogu koji je Evropska komisija predstavila 23. januara u sklopu šireg klimatskog i energetskog paketa, a kojim se utvrđuju diferencirani ciljevi povećanja udjela obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji energije za svaku članicu EU na osnovu BDP-a po stanovniku.
Međutim, ulazak EU u recesiju usljed previranja na globalnim finansijskim tržištima potpirio je zabrinutost u nekim članicama da će postizanje tih ciljeva biti preskupo, posebno jer mnogi obnovljivi izvori još zahtijevaju državne podsticaje.
Evropska industrija optimistična u vezi s prognozama za 2020. EREC, pak, tvrdi da će ulaganje u obnovljive izvore dovesti do značajne dugoročne dobiti, s potencijalom stvaranja dva miliona radnih mjesta do 2020. Recesija ne opravdava odgađanje akcije protiv klimatske promjene, a predstavlja priliku da se Evropa uhvati u koštac s finansijskim i klimatskim izazovima istovremeno, navodi grupa.
U međuvremenu je Evropska agencija za okolinu (EEA) istakla da bioenergija može obezbijediti ostvarenje gotovo polovine ciljeva u vezi s obnovljivom energijom u periodu do 2020, te značajno smanjiti evropsku emisiju stakleničkih gasova. EEA tvrdi da bioenergija proizvedena u EU može smanjiti emisije stakleničkih gasova za do osam odsto do 2020. u poređenju s nivoom iz 1990, te za do 13 odsto do 2030.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.