TRAVNIK, Prosječna isplaćena neto plata po zaposlenom za septembar u Srednjobosanskom kantonu iznosi 623 KM i najniža je u Federaciji BiH.
Prema podacima Zavoda za zapošljavnje, do kraja oktobra ove godine u Srednjobosanskom kantonu evidentirano je ukupno 37 678 nezaposlenih lica, što je u poređenju sa stanjem u mjesecu septmebru smanjenje za 1,35 odsto.
Nacionalana struktura je takva da je od ukupnog broja prijavljenih najviše Bošnjaka: 25 472, Hrvata 10 657, Srba 338, zatim 3 Makedonca, 2 Albanca, 2 Slovenca i jedan Crnogorac.
Opština Travnik je sjedište Srednjobosanskog kantona i kao takva može se razvijati kao administrativni i kulturni centar Kantona. Posljednjih decenija Travnik je imao nekoliko preduzeća u različitim industrijskim granama, koja su činila oslonac razvoja ove opštine, ali i regije.
Konfekcija “Borac ” Travnik je firma koja zapošljava najviše radnika i, uprkos ratnim dešavanjima, sačuvala je domaće i inostrano tržište. Nakon privatizacije danas zapošljava 2 400 radnika.
U postratnom periodu neadekvatni i nejasni zakoni o privatizaciji doveli su nekadašnje gigante u veoma loš položaj. Uz drastično smanjenje kapaciteta bore se za povratak na nekadašnji nivo proizvodnje: “Remontni zavod”, Tvornica mašina “Slimena” i mnoga druga preduzeća.
U postratnom periodu javlja se mogućnost većeg ulaganja privatnog kapitala, pojavljuju se nova, danas prepoznatljiva imena u privredno-industrijskom razvoju Travnika, među kojima su farmaceutska industrija “Farmed”, Mesna industrija “Bajra”, “Vlašić milk” – preduzeće koje se bavi proizvodnjom mlijeka i sira, kao i preduzeće “Poljorad, “koje se, osim prerade povrća, bavi i preradom mlijeka.
Tu je i “Feniks” – proizvodnja tjestenine, “Nobil” – fabrika madraca i “Vlašić MG” – preduzeće za preradu drveta, te “Olip-Bosna” – preduzeće za proizvodnju obuće.
Turizam je izuzetno važna grana za razvoj Travnika, a posebno se potencira planina Vlašić sa turističkim centrom Babanovac. Do Vlašića se brzo dolazi iz pravca Banjaluke, Travnika i Turbeta, a solidna mreža lokalnih puteva učinila je svaki djelić planine pristupačnim.
Prije dvije godine vlasnik Konfekcije “Borac” Travnik na platou Babanovca prodao je hotel “Babanovac” za 3.500.000 KM. Novi vlasnik je Fabrika duvana iz Sarajeva, koja je najavila gradnju najmodernijeg hotela u BiH sa pet zvjezdica.
Ovih dana Agencija za privatizaciju objavila je obnovljeni javni poziv za prodaju državnog kapitala preduzeća Sportsko-rekreacioni centar “Vlašić” Travnik metodom tendera u velikoj privatizaciji.
Državni kapital je u nominalnom iznosu od 5.164.821 KM i predstavlja 100 odsto ukupnog kapitala društva. Preduzeće je registrovano u opštinskom sudu Travnik, a ostvarena kupoprodajna cijena plaća se isključivo u novcu.
Uprkos pomacima, mladi smatraju da Travnik “nije grad već čaršija na umoru”. Svoje tvrdnje argumentuju činjenicom da u Travniku nema bioskopa, bazena, ni Sporsko-rekreacionog centra, dok se izgradnja Srenjoškolskog centra zagovara punih pet godina, ali samo u predizbornim kampanjama.
Postavljen je kamen temeljac za izgradnju škole – koji je danas nijemi svjedok predizbornih prevara.
Veliki je broj nezaposlenih, a pristup ovom problemu veoma je pasivan.
Naime, osim Zavoda za zapošljavanje SBK, ne postoje druge institucije u opštinama koje se bave ovim problemom na efikasan način. Jedino rješenje za povećanje zaposlenosti, kako kažu stručnjaci, leži u domaćem privatnom sektoru ili u samozapošljavanju. Srna