SARAJEVO, Visoki predstavnik za BiH Miroslav Lajčak rekao je da u BiH do danas nije bilo dovoljne usklađenosti politike u sektoru rada i zapošljavanja i da su rezultati “bolno očigledni” jer masovna nezaposlenost i društvene posljedice “bacaju dugačku sjenku preko zemlje”.
On je u uvodnom obraćanju na konferenciji o sektoru rada i zapošljavanja u BiH poručio da je BiH potrebna strategija za stvaranje radnih mjesta, i to odmah.
“Kancelarije za zapošljavanje i njihovi socijalni partneri ne koordinišu napore na efikasan način, čime su oslabljeni njihovi kapaciteti i mogućnost da ostvare pomak u ogromnom izazovu pred kojim se nalaze. Napredak može biti postignut, ali Ministarstvo civilnih poslova BiH, ministarstva rada, agencije za rad i zapošljavanje, svi relevantni učesnici iz sindikata, udruženja građana i radnika, moraju da usklade svoje djelovanje” – smatra Lajčak.
Prema njegovim riječima, iskustvo evropskih zemalja pokazuje da usvajanje strategije zapošljavanja i razvijanje socijalnog dijaloga, npr. putem ekonomskog ili socijalnog vijeća, pomaže stvaranju radnih mjesta, ali i ekonomske politike u BiH.
Lajčak je u svom obraćanju naglasio da proces evropskih integracija ima direktan i dinamičan uticaj na stvaranje radnih mjesta, te da poslodavci, sindikati i vlasti moraju uskladiti svoje aktivnosti kako bi ubrzali pozitivan učinak.
On je istakao da je cilj vrlo praktičan – stvoriti više šansi za bolje poslove i pomoći preduzećima u BiH da budu konkurentnija.
“U okviru procesa pristupanja EU, BiH bi trebalo da stvori dosljedan pravni i institucionalni okvir za mala i srednja preduzeća, što podrazumijeva formiranje foruma za dijalog i konsultacije u ovoj oblasti. Stvaranje radnih mjesta u EU u proteklih 25 godina gradilo se na podršci malim i srednjim preduzećima i upravo ove kompanije sada omogućavaju zaposlenje za 65 miliona ljudi, što predstavlja dvije trećine ukupnog broja radnih mjesta u privatnom sektoru država članica EU” – pojasnio je Lajčak na konferenciji za novinare.
Govoreći o mogućim posljedicama svjetske ekonomske krize na BiH, on je istakao da se BiH ne bi sama suočavala sa posljedicama ekonomskih kriza, poput aktuelne, da je dio veće ekonomske cjeline kao što je npr. EU, jer je mogućnost EU da reaguje na to mnogo veća.
“Želimo da BiH postane dio stabilnog i sigurnog organizma i da ne treba da se sama suočava sa takvim izazovima” – naglasio je Lajčak.
Prvi sekretar Delegacije Evropske komisije u BiH Boris Jaročevič rekao je da je oblast rada i zapošljavanja jedna od onih koje su od ključnog značaja u Partnerskom sporazumu i u narednim fazama provođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
On je istakao da je značaj ovog sektora u činjenici što utiče na svakog građanina, bilo putem traženja ili obezbjeđivanja zapošljavanja, samozapošljavanja, ili poboljšavanja mogućnosti zapošljavanja, ili putem povezane politike socijalnog osiguranja, oporezivanja, edukacije itd.
U oblasti rada i zapošljavanja prioriteti Evropskog partnerstva su redukovanje nezaposlenosti, posebno dugoročne, te da se poboljša koordinacija agencija za zapošljavanje u državi kako bi bili pojačani napori da se smanji fragmentacija tržišta rada.