SARAJEVO,Pomoćnik direktora Direkcije za evropske integracije BiH Nedeljko Masleša rekao je da je BiH u oblasti zapošljavanja, prema ocjeni Evropske komisije, postigla određeni napredak, odnosno stopa zaposlenosti povećala se za 1,7 odsto.
“Stopa zaposlenosti povećala se sa 35 odsto u 2006. na 36,7 odsto u 2007. godini. Prema podacima relevantnih domaćih institucija, i tokom 2008. godine zabilježen je trend pada nezaposlenosti” – istakao je Masleša na konferenciji o sektoru rada i zapošljavanja u BiH, koja se održava u Sarajevu.
On je rekao da je sa aspekta zapošljavanja i socijalnih politika evropsko partnerstvo definisalo pet kratkoročnih i jedan srednjoročni prioritet koji se, između ostalog, odnose na smanjenje strukturalnih krutosti koje narušavaju funkcionisanje tržišta rada.
“Prioriteti se, takođe, odnose na dalji razvoj politike socijalne uključenosti i socijalne zaštite, razvoj mehanizma socijalnog dijaloga, poboljšanje položaja lica sa invaliditetom, razvoj adekvatne administrativne strukture i kapaciteta na području zaštite potrošača i zdravlja i razvoj službi u području mentalnog zdravlja”, rekao je Masleša.
On je napomenuo da se u Izvještaju o napretku BiH sa početka mjeseca navodi da je primjetno da dinamika otvaranja novih radnih mjesta ne može da apsorbuje sve veći priliv radne snage na tržištu rada.
Prema njegovim riječima, ocijenjeno je da je neregistrovano zapošljavanje i dalje na zabrinjavajućem nivou i da predstavlja veliki problem za ovu oblast, te da se BiH i dalje suočava sa visokom stopom stalne nezaposlenosti, koja iznosi oko 30 odsto.
“Uzimajuću u obzir ocjene Izvještaja o napretku u 2008. godini, jasno je da je pred nama period u kome moramo uložiti dodatni napor kako bi ispoštovali rokove i proveli aktivnosti koje su postavljene Akcionim planom za realizaciju prioriteta iz evropskog partnerstva i napravili značajan iskorak u ovoj oblasti”, naveo je Masleša.
Prema njegovim riječima, akcionim planom predviđeno je više od 70 aktivnosti, odnosno mjera, a za potpuno provođenje velikog broja ovih mjera krajnji rok je 2009. i 2010. godina.
“Od nas se očekuje da do 2012. ispunimo u potpunosti obaveze vezane za zapošljavanje i socijalne politike definisane aktuelnim evropskim partnerstvom”, istakao je Masleša.
On je naglasio da bi ispunjavanje zadataka iz evropskog partnerstva bio podsticaj i prilika da se gradi stabilno tržište rada i efikasna socijalna politika, kako bi BiH bila što spremnija za integraciju u tržište rada EU.
Masleša je dodao da je evropsko partnerstvo referentni okvir i osnova za programiranje finansijske pomoći EU BiH.
“Sa sticanjem statusa kandidata otvoriće nam se pristup za još tri komponente, među kojima i komponenta za razvoj ljudskih potencijala pomoću koje bi mogli računati na snažnu pomoć EU reformama u oblasti zapošljavanja i socijalne politike i koju bi trebalo da iskoristimo na način da pripremimo što više dobrih projekata iz ove oblasti”, zaključio je Masleša.