SARAJEVO, BANJALUKA – Jesenja sjetva strnih žita i uljane repice u BiH je završena, a prema prvim procjenama, zbog visoke cijene repromaterijala, sjemena i mineralnih đubriva, ratari su zasijali znatno manje obradivih površina nego prošle godine.
Prema riječima Senada Kikića, stručnjaka za žitarice u Zavodu za poljoprivredu FBiH, u tom dijelu BiH jesenja sjetva je prošla dobro kada je riječ o zasijanoj površini, ali su poljoprivrednici štedili na mineralnim gnojivima, što će uticati na kvalitet i značajno smanjiti prinos.
“Vremenski uslovi su bili povoljni za sjetvu i njen optimalni rok je produžen. Međutim, prepolovljena je količina mineralnih gnojiva zbog enormnog skoka njegovih cijena na svjetskom tržištu od sredine godine do početka sjetve”, rekao je Kikić.
Prema njegovim riječima, jedna vrsta gnojiva je prošle godine koštala 1,1 KM po kilogramu, a na isti datum ove godine 2,3 KM.
“Neka gnojiva su poskupjela i po nekoliko puta”, rekao je Kikić.
On je dodao da je poskupljenje gnojiva rezultat poskupljenja sirove nafte i istakao da cijene repromaterijala nisu snižene iako je nafta u međuvremenu pojeftinila.
“Ne mora značiti da će se takvo stanje zadržati kada bude proljetna sjetva”, rekao je Kikić.
On je dodao da je, prema njegovim procjenama, žitaricama zasijano 15.000 do 16.000 hektara, dok je u prošoj godini to bilo oko 19.000 hektara.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, u jesenjoj sjetvi bilo je planirano sijanje oko 37.800 hektara površine, od čega se na žitarice odnosilo oko 30.500 hektara, a ostalo na krmno bilje i povrće.
U tom ministarstvu tvrde da će u januaru imati informaciju o tome koliko je plana realizovano.
Osman Tatarević, direktor “Poljoproma” Bihać, jednog od najvećih proizvođača sjemenskog krompira i žitarica u USK, rekao je da je na sjetvenim površinama tog preduzeća posijano 50 hektara raži, a planirao je 100 hektara.
“Sjetva je bila tanka, s lošim gnojivom. Biće loše do kraja jer ne možemo finansirati đubrivo”, rekao je Tatarević.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača stočara RS, kaže da je veoma veliki broj ratara u RS, zahvaljujući najprije poskupljenju sjetvenog materijala, a onda zbog odluke Vlade RS da umjesto 30.000 tona otkupi tri puta manje ovogodišnjeg uroda kukuruza, odustao od jesenje sjetve.
“Kada su seljaci vidjeli šta se desilo s kukuruzom odlučili su da ga ne ‘skidaju’ s njiva, tako da nemaju gdje da siju ni da hoće”, istakao je Usorac.
On je dodao da je prema njegovim saznanjima u jesenjoj sjetvi zasijano samo pet do 10 odsto od planiranih površina.
“U razgovoru s ostalim ratarima došao sam do saznanja da je zasijano svega 10.000 ako ne i manje, a planirano je skoro 50.000 hektara”, rekao je Usorac.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da još nemaju podatke koliko je površina zasijano u jesenjoj sjetvi.
“Svi ratari zaključno sa 1. decembrom mogli su da na osnovu zasijanih površina podnesu zahtjev za isplatu podsticaja za jesenju sjetvu u visini od 250 KM po hektru. Nakon što obradimo te podatke znaćemo koliko je tačno zasijano površina”, rekli su u tom ministarstvu.Nezavisne N
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.