ISTOČNO SARAJEVO, Loša ekonomska situacija u BiH primorala je stanovnike da kupuju jeftine stvari sumnjivog kvaliteta koje se uglavnom uvoze iz zemalja EU, istaknuto je danas u Istočnoj Ilidži na okruglom stolu organizovanom u okviru projekta ” Obrazovan potrošač – zaštićen potrošač”.
Predstavnik udruženja potrošača “Stela” iz Istočnog Sarajeva Igor Golijanin apelovao je na građane da prilikom kupovine određene robe obrate pažnju na njen kvalitet i da li su ispoštovana sva uputstva koja su navedena u deklaraciji.
Golijanin je ukazao na činjenicu da potrošači nisu dovoljno svjesni svojih prava i obaveza, zbog čega su današnje učesnike kampanje pokušali da upoznaju sa pravima koja mogu ostvariti putem Zakona o zaštiti potrošača i drugih zakona koji se odnose na ovu oblast.
“Jedno od osnovnih prava građana je da oni budu informisani o tome šta kupuju, pravo da za svoj novac dobiju kvalitetnu robu i pravo da u slučaju nezadovoljavanja kvaliteta zamijene kupljenu robu”, naveo je Golijanin.
On je istakao da se ovim projektom sa entitetskim i lokalnim organima vlasti želi pomoći građanima da što lakše ostvare prava koja im pripadaju.
“Problem zaštite potrošača u RS i BiH mora se posmatrati sa aspekta niskog nivoa životnog standarda velikog broja stanovnika kojima treba omogućiti pristup osnovnim robama i uslugama”, smatra Ljubo Janjić iz banjalučkog Udruženja “Plava sfera”.
Janjić ističe da vlasti, civilno društvo i biznis sektor u BiH treba da se dogovore kako da BiH pomognu u pridruživanju EU, posebno zbog najave analitičara da će ekonomska kriza, koja nije zaobišla ni BiH, trajati još najmanje 18 mjeseci.
“Vlasti na nivou BiH malo ili gotovo nikako ne rade na zaštiti potrošača, dok entitetske vlasti, sa udruženjima potrošača, pokušavaju obrazovati potrošače i upoznati ih sa njihovim pravima i obavezama. Cilj ovog okruglog stola je upravo uspostavljanje saradnje sa nadležnim organima za zaštitu potrošača”, izjavio je Janjić.
On je rekao da je na okruglim stolovima organizovanim u više gradova RS zaključeno da zakonska regulativa i podzakonski akti, na osnovu kojih se može štititi kvalitet proizvoda i zdravlje potrošača, nisu adekvatni. Zbog toga je odlučeno da udruženje potrošača, inspekcijski i drugi nadležni organi krenu u akciju lobiranja zakonodavne vlasti da donesu podzakonske akte koji će uticati na kvalitetu proizvoda koji se nalaze na tržištu RS i BiH.
“Sedam udruženja potrošača iz RS, okupljenih ovim projektom, planiraju da pokrenu akcije prema vlastima RS, ali i prema Savjetu ministara BiH kojima će se zahtijevati donošenje zakona koji će obezbijediti da se čuje glas potrošača, te da imaju pristup pravdi. Mi imamo zakon koji propisuje da potrošač ima pravo na nadoknadu štete ali, kada ode na sud, taj proces traje veoma dugo”, dodao je Janjić.