BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Zakon o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima, kojim je predložena ukupna zbirna stopa doprinosa na bruto platu u RS sa 28 odsto povećana na 30,6 odsto.
Zakon je podržalo 49 narodnih poslanika, 19 poslanika je bilo protiv, dok je šest poslanika bilo uzdržano.
Od ukupne zbirne stope doprinosa na bruto platu u RS, doprinos za PIO povećan je sa predloženih 16 na 17 odsto, za zdravstveno osiguranje sa 10 na 11,5 odsto, za dječiju zaštitu sa 1,30 na 1,40 odsto, dok je doprinos za osiguranje od nezaposlenosti ostao 0,70 odsto.
Vlada je prihvatila Amandman SNSD-a na član 6 ovog zakona koji u cjelini i sadrži rješenja koja su usvojena u Zakonu.
Obrazlažući zakon, ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da se pri obračunu doprinosa i poreza na dohodak omogućava prelazak na model bruto plate u RS.
Džombić je rekao da su razlozi za prelazak na model obračuna bruto plate sadržani u potrebi stvaranja ekonomske podloge za reformu PIO i zdravstvenog osiguranja, uspostavljanja prirodnih tržišnih suprotnosti države, poslodavaca i sindikata, kompatibilnosti sa poslovnim okruženjem i smanjenja utaje doprinosa i poreza.
On je rekao da je Vlada prihvatila inicijativu Saveza sindikata RS i Privredne komore RS da se doprinosi plaćaju na stvarno isplaćene plate, a ne na najnižu osnovicu kako je do sada bilo propisano koja ne može biti manja od 50 odsto prosječno isplaćene plate u RS.
Džombić je rekao da je stav Ministarstva finansija RS da nije moguće ukidanje ili smanjenje stope doprinosa na isplaćene penzije od 3,75 odsto za zdravstveno osiguranje.
“Na taj način bi došlo do još većeg smanjenja doprinosa za penzionere koji su inače najveći korisnici usluga zdravstvene zaštite“, istakao je Džombić, navodeći kao primjer da je prosječna mjesečna uplata doprinosa za zdravstvo po penzioneru u 2007.godini bila 9,18 KM, a da je trošak njihovog liječenja iznosio 73,66 KM.
Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj zatražio je da se ukine stopa doprinosa na isplaćene penzije od 3,75 odsto za zdravstveno osiguranje penzionera.
“Ovaj namet na našu ionako malu penziju nemaju penzioneri iz našeg okruženja koji su u svojim državama radom stekli pravo na doživotnu penziju i doživotnu besplatnu zdravstvenu zaštitu“, istakao je Rakulj.
Rakulj je apelovao da se pod hitno preispita Zakon o PIO, posebno posljednje promjene koje su “stvorile uslove da mladi ljudi u privatnom sektoru sa 20 godina staža traže i odlaze u boračku penziju”.
“Taj zakon se mora hitno mijenjati jer se uveliko zloupotrebljava i opterećuje budžet RS“, naglasio je Rakulj, dodajući da prosječna penzija u RS iznosi 333 KM.