ZAGREB, Potpredsjednica Vlade Hrvatske Jadranka Kosor i ministar finansija Ivan Šuker objavili su kako će danas Vladi predložiti poštovanje sporazuma o platama za državne i javne službenike za iduću godinu.
To znači da će plate biti povećane za šest odsto, ali u idućoj godini, stoga umjesto borbe za plate slijedi ona za radna mjesta. Prihvati li Vlada ovaj prijedlog, to će ujedno značiti i odustajanje od nulte stope budžetskog deficita, odnosno, prema riječima Kosorove, deficit će iznositi između 1,3 do 1,7 odsto BDP-a.
“Ako je istina da Vlada odustaje od zamrzavanja plaća u javnim i državnim službama, to je dobar znak da u ovoj državi ugovori postaju svetinja koja se neće kršiti”, istakao je potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić.
Vladino otkazivanje sporazuma o platama i kolektivnih ugovora (KU) predstavljalo bi gaženje temeljnog načela pravednosti za 240.000 javnih i državnih službenika koji bi jedini platili cijenu svih dubioza i propusta u ekonomskoj politici, ocijenio je Ribić.
S tim se slažu i drugi sindikalni čelnici, pa je tako predsjednik Hrvatskog ljekarskog sindikata Ivica Babić upozorio da bi otkazivanjem KU-a u javnim i državnim službama došli u pitanje svi KU-i u državi.
Spomenka Avberšek iz Sindikata zdravstva i socijalne zaštite kaže kako su im kolege iz privrednih sindikata poručili: ne dozvolite zamrzavanje plata i otkazivanje KU-a jer smo idući mi na redu.
Što se tiče prijetnji da bi zbog insistiranja sindikata na poštivanju sporazuma koji im garantuje rast plata za šest odsto moglo doći do otpuštanja dijela državnih i javnih službenika, Ribić tvrdi da u tim službama ima vrlo malo segmenata s viškom zaposlenih. Hrvatska nema dovoljno učitelja, univerzitetskih profesora, ljekara i medicinskih sestara, a ni državnih službenika nema previše – Evropska komisija čak je tražila zapošljavanje novih ljudi koji bi radili na pregovorima Hrvatske s EU-om, tvrdi Ribić.
Sindikati su saopštili i da je započeo socijalni dijalog o zdravstvenoj reformi, pri čemu oni traže da pripadajući zakoni ne idu u hitnu nego u redovnu saborsku proceduru. Naša osnovna načela su da socijalno osiguranje mora i dalje počivati na međugeneracijskoj solidarnosti, ne smije biti bilo kakvih javno-privatnih odnosa u sistemu javne zdravstvene mreže, a sistem mora biti socijalno osjetljiv, rekao je Ivica Babić.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.