SARAJEVO, Najnovija studija Svjetske banke potvrdila je da privatni sektor u BiH nastavlja da raste, ali je identifikovala ozbiljna strukturalna i operativna ograničenja, uključujući probleme finansijske solventnosti, nedovoljnu raspoloživost kapitala i postojeće probleme neadekvatno riješenog radnog statusa dijela zaposlenih.
U studiji “Ocjena investicione klime za BiH – ICA” navedeno je da neefikasan regulatorni režim nameće nepotrebna uska grla i prevelike troškove za početak poslovanja, te rad i rast preduzeća, a da ne postoje brzi tržišni mehanizmi koji bi tjerali kompanije, koje propadaju, na restruktuisanje ili zatvaranje, saopšteno je iz Svjetske banke.
Kako se ističe u izvještaju koji je predstavljen danas na okruglom stolu u Sarajevu, neka od ovih ograničenja mogla bi se otkloniti pojednostavljivanjem propisa da bi se omogućio brzi početak rada novih poduzeća, smanjio broj dozvola i odobrenja potrebnih za poslovanje i ojačao sistem vođenja evidencije o transferima nekretnina.
Posebna pažnja obraćena je na oko 1 600 preduzeća privatizovanih uz korištenje sertifikata, na koja još “otpada” veliki dio imovine, ali koja i dalje loše posluju zbog nedostatka kapitala i nepostojanja strateških vlasnika. Te firme pate i zbog skrivenih gubitaka, dugovanja za penzione doprinose i poreze, te kašnjenja isplata plata.
U izvještaju se ističe da veliki obim ovog problema nameće potrebu za postepenim rješavanjem i zahtijeva veću zakonsku fleksibilnost i poboljšanje institucionalnih kapaciteta, kako za restrukturisanje, tako i za zatvaranje takvih firmi.
“Unapređenje konkurentnosti jedne zemlje i njene industrije je uvijek značajno, ali u periodu globalne recesije to postaje ključno pitanje”, rekao je vođa tima John Polner, koji je pripremio izvještaj.
On je dodao da smanjivanjem stranih investicija njihovo privlačenje postaje sve teže, a da će konkurentnije ekonomije privući više sredstava jednostavnijim procedurama poslovanja.
U saopštenju se navodi da je ovaj okrugli sto bio prilika za predstavnike vlada, akademskih i nevladinih organizacija, kao i stručnjake Svjetske banke da razgovaraju o načinima za unapređenje konkurentnosti industrije BiH, uključujući restrukturisanje i promjenu strateškog vlasništva nad preduzećima, privatizovanim sertifikatima.
Svjetska banka je na zahtjev vlasti BiH u prvom dijelu ove godine provela studiju “Ocjena investicione klime za BiH”.
Predstavnici nadležnih resornih ministarstava i drugih vladinih i nevladinih institucija i akademije doprinijeli su svojim komentarima jačanju preporuka ICA izvještaja.