SARAJEVO, Komercijalne banke u BiH za sada neće smanjiti kamatne stope na kredite, iako je došlo do pada EURIBOR-a, referentne kamatne stope po kojoj se banke zadužuju na međunarodnom tržištu, za dva procenta u odnosu na juni.
Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, ističe da će pad EURIBOR-a i sniženje cijene nafte uticati samo na sprečavanje rasta kamatnih stopa.
“Postoje negativni parametri poput globalne finansijske krize, recesije, gubitaka vezanih za hipotekarne kredite i nedovoljno svježeg novca koji ne idu u prilog smanjenju kamatnih stopa. Kada se ukrste svi ti faktori, pozitivni i negativni, može se očekivati smirivanje i obustavljanje trenda rasta kamatnih stopa”, objašnjava Mišić.
Dodaje da je od juna prošle do juna ove godine zabilježen rast kamatnih stopa u BiH, te da je i od juna ove godine do kraja prošlog mjeseca, prema podacima nekih banaka, ponovo došlo do povećanja aktivne kamatne stope za jedan odsto, a pasivne za 1,5 do dva odsto.
Većina banaka u BiH je, upravo zbog rasta EURIBOR-a u junu na 5,1 odsto, odlučila povećati kamate. Prema podacima Centralne banke BiH, sedmični prosjek EURIBOR-a u novembru je bio 3,1 odsto, dok je u petak on pao na 2,6 odsto.
U UniCredit banci kažu da u narednom periodu nemaju namjeru značajnije mijenjati kamatne stope.
“Prvi put u zadnjih šest mjeseci, šestomjesečni EURIBOR, za kojeg je vezano kretanje domaćih kamatnih stopa, pao je ispod četiri odsto. Ulazimo u fazu gdje, za sada, neće biti rasta i zato se u budućnosti može očekivati ponovno snižavanje već podignutih kamatnih stopa. U narednom periodu nemamo namjeru značajnije mijenjati kamatne stope”, odgovorili su iz ove banke.
Iz ProCredit banke ističu da nisu vezani za EURIBOR već imaju fiksne stope. Odgovore iz sarajevske Volksbank BH, Raiffeisen banke, te mostarske Hypo Alpe Adria banke nismo dobili.
Inače, kamatne stope domaćih banaka na, na primjer, potrošačke i nenamjenske kredite kreću se od devet do 12 odsto.
Ekonomski stručnjak Fikret Čaušević kazao je da je smanjenje EURIBOR-a posljedica velike količine novca koji je pušten u opticaj zbog svjetske finansijske krize, te da će, ako bude nastavljan ovakav trend, do pada kamatnih stopa u BiH doći tek krajem prvog kvartala iduće godine.
“Naše su banke sada prilično oprezne, jer se može desiti da, ako Evropska centralna banka ne bude kontinuirano pomagala, dođe do suprotnog smjera kretanja”, dodao je Čaušević.Nezavisne n.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.