PODGORICA, Crna Gora i njeni građani preživjeli su i teže trenutke u posljednjim decenijama kao što su ratno okruženje i sankcije, pa će i posljedice globalne ekonomske krize koja se već osjeća u crnogorskom društvu i državi i “koja je ocijenjena kao svojevrsni cunami” – istakao je crnogorski premijer Milo Đukanović.
“Ne može nestati svjetske ekonomije, ova kriza će doći i proći i treba sačuvati što više resursa, a štete od posljedica te krize svesti na minimum”, rekao je Đukanović juče u Podgorici na sastanku sa predstavnicima Saveza sindikata Crne Gore sa kojima je analizirao aktuelnu ekonomsko-socijalnu situaciju i planove kako se suprostaviti globalnoj ekonomskoj krizi i iz nje izaći na kraju 2010.godine sa što manje štete i loših posljedica za crnogorsku privredu i društvo u cjelini.
On je rekao da ne smiju postojati iluzije krize neće biti u Crnoj Gori, jer je ona već tu i osjeća se.
“Ne treba imati straha, jer imamo iskustva i prošli smo teže krize, prijetnje ratom i sankcije. Sve smo to prošli i sačuvali svoje potencijale”, rekao je Đukanović.
On je upozorio da će svaka opuštenost i inertnost u vremenima krize u naredne dvije godine “biti fatalna”.
“Sve krize dođu i prođu i svi oni koji je spremno dočekaju, proći će ti krizu `na nogama` – oni koji globalnu ekonomsku krizu dočekaju nespremno proći će sa fatalnim posljedicama”, rekao je Đukanović, upozoravajući sindikalce da maksimalno reduciraju potrošnju u svim oblastima gdje je to moguće.
On je najavio da će Vlada Crne Gore u prvih šest mjeseci naredne godine reducirati svoje tekuće troškove za 10 odsto.
“Moramo svi da shvatimo da ulazimo u krizu koja djeluje kao cunami i niko je na planeti ne dočekuje spokojno, niti ko u ovom trenutku ima odgovore na tu krizu, ni vlade Amerike, Kine, NJemačke, pa ni mi u Crnoj Gori, ali ćemo raditi sve da to prođemo sa što manje štete i loših posljedica”, poručio je Đukanović.
On je rekao da Vlada Crne Gore ima dobar paket mjera kojim planira da svede na minimum štetu od globalne ekonomske krize po ekonomiju i društvo u cjelini.
“U kapitalnom budžetu za 2009. godinu planirali smo i izdvojili 230 miliona evra za kapitalne projekte i novac ćemo potrošiti u te projekte. Naša šansa su u veliki razvojni projekti, kao što su izgradnja autoputeva u Crnoj Gori, izgradnja hidroelektrana i realizacija izgradnje 20 novih turističkih objekta od kapitalnog značaja”, rekao je Đukanović, obrazlažući sve te projekte i dinamiku njihove realizaije.
On je poručio članovima Saveza sindikata Crne Gore da Vlada u njima vidi veoma značajnog partnera sa kojim će sarađivati u vremenima predstojeće dvogodišnje borbe protiv posljedica globalne ekonomske krize na crnogorsku ekonomiju i društvo.