BRISEL, Evropski regulacioni organi ustanovili su nova pravila u oblasti finansijske pomoći bankama, na osnovu kojih će banke sa rizičnijim investicijama morati da za dobijenu pomoć plate više novca.
Banke u Evropskoj uniji traže finansijsku pomoć radi jačanja svoje pozicije na tržištu i ponovnog otvaranja kreditnih linija. Evropska komisija, međutim, želi da obezbijedi da državna pomoć koju će pojedine banke dobiti ne znači njihovu bolju poziciju u odnosu na one banke koje će i nadalje poslovati bez pomoći, prenijele su agencije.
Prema novim pravilima, svaka banka bi trebalo da dobijenu državnu pomoć vraća na osnovu toga koliko su rizične investicije u koje ulaže novac.
To znači da će banke, kojima već prijeti nesolventnost, morati za dobijenu pomoć da plaćaju više poreze.
Povrh svega, kako se navodi u ponedeljak usvojenom dokumentu, banke će moći da dobiju novac od države samo pod pretpostavkom da će preduzeti obimno restrukturiranje, “računajući tu i promjenu menadžmenta, ukoliko to bude neophodno”.
Šest mjeseci poslije obezbjeđivanja državne pomoći, zemlje članice EU bi trebalo da podnesu izvještaj o tome za šta su je korisnici iskoristili.
Komesar EU za privredne i monetarne poslove Žoakin Almunija (Joaquin Almunia) je u Evropskom parlamentu predstavio da je do sada 18 od 27 država EU predstavilo svoje programe za borbu protiv privredne recesije izazvane svjetskom finansijskom krizom.
Evropska komisija je u novembru predložila plan za podršku ekonomije EU u ukupnoj vrijednosti od 200 milijardi evra, što predstavlja 1,5 procenata BDP-a Unije.
U aluziji na predstavnike Njemačke, Almunija je kritikovao stav nekih država koje nisu spremne da odobre dovoljno finansijskih sredstava za podršku privredi, ako bi od toga trebalo da profitiraju i drugi.
“Čuo sam jednog ministra, koji je rekao da neće glasati za paket podrške ekonomiji ako bi od toga trebalo da profitiraju i druge države. Smatram da on nije razumeo osnovu tih koraka”, dodao je Almunija.
I prema mišljenju Francuske i Britanije, Njemačka radi vrlo malo za prevazilaženje sadašnje situacije u kojoj se nalazi i njena privreda.
Na osnovu pravila EU, budžetski deficit zemalja članica ne smije biti veći od tri procenta BDP-a.
Danas je, međutim, zbog odgovarajućih vanrednih okolnosti moguće taj limit umjereno premašiti bez disciplinskih mjera EU, ukazuju agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.