PEKING, Inflacija u novembru u Kini je rasla najslabijim tempom za blizu dvije godine, dajući time prostor centralnoj banci te zemlje za dalje kresanje kamatnih stopa radi podsticaja rasta privrede, koja je četvrta po veličini na svijetu.
Potrošačke cijene u Kini su prošlog mjeseca povećane 2,4 odsto u odnosu na isti mjesec lane, nakon rasta od četiri odsto u oktobru, pokazali su podaci nacionalnog statističkog biroa.
Novembarski rast inflacije bio je manji od 3,3 odsto, koliko su očekivali analitičari, prenosije agencija Blumberg.
Sniženje cijena hrane i sirovina u Kini prijeti da dovede do deflacije, koja se širi iz Evrope i SAD, i oteža vladi te zemlje da podstakne rast privrede. Kineski zakonodavci, koji su prije 10 mjeseci vodili bitku protiv inflacije koja je bila na 12-ogodišnjem maksimumu, sada pokušavaju da spriječe klizanje cijena, profita i potrošnje jer globalna recesija prijeti da gurne kinesku privredu u duboku krizu.
“Usporavanje inflacije daće više prostora centralnoj banci za smanjenje kamatnih stopa radi podsticanja privrednog rasta”, ukazao je ekonomista Li Vej i dodao da bi, po najgorem scenariju, u slučaju deflacije proizvođači bili prinuđeni da snize cijene, ostvaruju manji profit i snižavaju plate, što bi kao rezultat dovelo do pada potrošnje.
Na tržištu akcija u Šangaju CSI 300 indeks je juče oslabio 0,6 odsto, pod pritiskom znakova o daljem privrednom usporavanju. Kineski juan je ugovaran po 6,8540 prema dolaru, sa 6,8550 prije objavljivanja podataka o inflaciji.
Kineski izvoz je u novembru snižen prvi put za sedam godina, uvoz je potonuo, a proizvođačke cijene povećane najmanje za dvije godine.
Prošlog mjeseca su cijene hrane u Kini porasle 5,9 odsto u odnosu na isti mjesec lane, što predstavlja najmanji rast za blizu dvije godine. Rast cijena neprehrambenih produkata je iznosio 0,6 odsto i bio je najmanji za bezmalo četiri godine.
Grupacija “Goldman Saks” (Sachs) je juče smanjila prognozu privrednog rasta Kine u idućoj godini na šest odsto, s prethodno projektovanih 7,5 procenata, u poređenju s ekspanzijom od 11,9 odsto u prošloj godini.
Kineska vlada je upozorila na “povećani pritisak na privredu” i obećala podsticanje potrošnje, kresanje poreza i otvaranje novih radnih mjesta kako bi se održala socijalna stabilnost u zemlji.
Državni savjet Kine je prošlog mjeseca donio paket za podsticanje privrede, vrijedan četiri biliona juana (584 milijarde dolara), dok je centralna banka te zemlje skresala godišnju kamatnu stopu na 5,58 odsto, sa 7,47 procenata u septembru.
Kineska privreda je porasla devet odsto u trećem kvartalu, što je bio najmanji kvartalni rast za pet godina. Prema prognozi Svjetske banke, rast kineske privrede u idućoj godini iznosiće 7,5 odsto, što je najmanja stopa rasta od 1990.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.