BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) trebalo bi da za deset odsto smanji cijene sirovina i energenata, posebno električne energije, koje se baziraju na vlastitim resursima, kao direktnu mjeru pomoći proizvođačima drveta u Srpskoj, smatra sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik.
“Najvažnije je zadržati tržište, a ove kratkoročne mjere ujedno bi bile i prelazne mjere koje bi dalje stvorile uslove da se u normalizaciji prilika nastavi sa odnosima koji su i do sada postojali u šumarstvu i preradi drveta“, rekao je Šinik novinarima u Banjaluci prije sjednice proširenog Izvršnog odbora Udruženja prerade drveta Privredne komore RS o temi “Uticaj svjetske ekonomske krize na odnose šumarstva i prerade drveta u RS”.
On je istakao da se kratkoročnim interventnim mjerama može pomoći ovaj sektor, ako za to postoji želja.
“S obzirom da se u drvnoj industriji uglavnom radi o izvoznim preduzećima, ovaj sektor treba sačuvati dodjelom bespovratnih sredstva ili povoljnih krtedita, jer može doprinijeti poboljšanju pokrivenosti uvoza izvozom“, poručio je Šinik.
On je dodao da se osjeća negativan uticaj svjetske ekonomske krize posebno u ovom sektoru, o čemu svjedoči veliki broj otkazanih narudžbi, najavljeno smanjenje cijena proizvoda, veliki broj reklamacija i odgađanje rokova plaćanja.
Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Rade Rodić rekao je da Vlada RS radi na uspostavljanju strateških partnerskih odnosa, kao i da je u fazi realizacija dugoročnijeg ugovaranja trupaca sa preduzećima iz RS koja zadovolje određene kriterijume na period od tri godine, što će doprinijeti konkurentnosti preduzeća i sačuvati radna mjesta.
On je dodao da Vlada subvencijama stimuliše izvoz i da će posredstvom Investiciono-razvojne banke omogućiti preduzećima koja su u poziciji da zadrže broj zaposlenih brze kredite sa kamatnom stopom od šest odsto na grejs period od godinu dana.