MILANO, Italija i Francuska razmatraju mogućnost eventualnog spajanja svojih automobilskih industrija “Fijat” i “PSA Pežo-Sitroen”, u vidu strateškog partnerstva dvije kompanije, javljaju italijanski mediji.
Ova vijest se pojavila samo nekoliko dana poslije izjave predsjednika “Fijata” Serđa Markionea da je ovoj italijanskoj kompaniji neophodno da pronađe partnera kako bi preživjela krizu, podsetili su mediji u svijetu.
O eventualnom spajanju francuske i italijanske firme već su pregovarali i italijanski premijer Silvio Berluskoni i francuski predsjednik Nikola Sarkozi, objavio je taj milanski list, pozivajući se na izvore bliske predsjedniku vlade Italije.
O ovoj temi bi se moglo razgovarati i u srijedu (17. decembra ) kada će se sa italijanskim premijerom Berluskonijem, kako je najavljeno, sastati Džon Elkan (John Elkann), šef holding kompanie IFI, koja je najveći akcionar “Fijata”.
Za kompaniju “Fijat” fuzija sa nekom drugom automobilskom kućom “ne predstavlja obavezu, već slobodu izbora”, smatra njemački konsultant Roland Berger..
“Činjenica da je Markione prvi govorio o mogućnosti konsolidovanja automobilskog tržišta znači da se ‘Fijat’ osjeća dovoljno snažnim da preuzme aktivnu ulogu u eventualnom udruživanju (alijansi) sa nekom drugom automobilskom industrijom”, istakao je Berger.
“Njegova strategija (Markionea) je poboljšala ekonomsku situaciju kompanije, tako da ‘Fijat’ više nema dugova, ima dobre bilansne rezultate, a tehnički napreduje”.
Zbog svega ovog, eventualna nova kriza u naredne dvije godine bi italijansku kompaniju još više ojačalo, pošto su svi njeni evropski konkurenti oslabili, uključujući i njemački BMW i “Dajmler”, zaključio je Berger i poručio da će mnogi proizvođači automobila morati da odaberu put fuzionisanja.
Ističući da se zalaže za strategiju strateškog povezivanja, koju je najavio “Fijat”, gradonačelnik Torina Serđo Kjamparino je objasnio da je to faza koja će automobilsku industriju sa sjedištem u Torinu dovesti u bezbjednu poziciju.
“Kada je Markione došao u ‘Fijat’ prvi cilj mu je bio da spasi to preduzeće, a tada je takva fuzija bila nezamisliva, osim u uslovima ekstremnih problema”, istakao je gradonačelnik Torina.
Prema mišljenju mnogih analitičara, fuzija “Pežoa” i “Fijata” bi, sa komercijalne tačke gledišta, imala smisla pošto obje firme imaju dobru poziciju u proizvodnji malih automobila.
Ove dvije automobilske industrije su prošle godine proizvele ukupno 6,2 miliona vozila, što je približno toliko koliko proizvodi njemački “Folksvagen”, ili francuski “Reno-Nisan”.
Fuzijom “Fijat-Pežo-Sitroena” bi se dobio četvrti najveći proizvođač automobila na svijetu, zajedno sa firmama “Volksvagen” (VW) i “Reno-Nisan”, a odmah iza najveće svjetske trojke, japanske “Tojote”, američkog “Dženeral Motorsa” (GM) i “Ford – Mazde”, objavile su svjetske agencije.
Analitičari ukazuju da globalna finansijska kriza “čisti” automobilsku industriju, pri čemu se mnogi proizvođači automobila odlučuju da se spoje, kako bi preživjeli.
Predsjednik “Fijata” Markione je prošle sedmice izjavio da ovaj vodeći italijanski proizvođač automobila mora da nađe strateškog partnera, jer je isuviše mali da bi preživeo tekuću ekonomsku krizu.
U intervjuu koji je objavio specijalizovani magazin “Automotiv njuz”, Markione je predvidio velika udruživanja u svjetskoj automobilskoj industriji u naredne dve godine i procijenio da će na svjetskom tržištu glavnu riječ voditi šest velikih kompanija, od kojih bi jedna trebalo da postane i partner “Fijata”.
“Da bi se zarađivao novac, potrebna je proizvodnja od 5,5 do šest miliona vozila (godišnje)”, kazao je Markione.
“Fijat sada ne dostiže čak ni polovinu tog broja. I mi se sami ne možemo izboriti sa tim problemom”, precizirao je u tom intervjuu Markione, opisujući trenutnu tržišnu poziciju kompanije iz Torina.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.