BEČ, Tokovi kapitala u brzo rastuće privrede srednje i istočne Evrope mogli bi naglo da se zaustave, ukoliko se i inostrane banke koje dominiraju u ovom regionu suoče sa problemima u refinansiranju, ocjenjuje se u studiji koju je objavila austrijska centralna banka.
S obzirom na to da relativno mali broj zapadnoevropskih grupacija, računajući i tri austrijske, posjeduje većinu banaka u ovom regionu, postoji rizik “domino efekta”, pri kome bi se kriza mogla brzo širiti iz jedne zemlje u drugu.
Pošto, međutim, banke u regionu imaju snažnu kapitalnu pogodnost, profitabilne privredne modele i relativno nisku zavisnost od refinansiranja, trenutno ne postoje nikakvi znaci preteće krize, ukazuje Centralna banka Austrije.
“Razvoj tokova kapitala u (brzo rastuću srednju i istočnu Evropu) zavisiće od finansijske snage matičnih grupacija i sestrinskih banaka i od toga da li će matične banke biti spremne i sposobne da obezbjede fondove bankama-kćerima”, navodi se u studiji koju je ta centralna banka objavila u okviru polugodišnjeg izvještaja o finansijskoj stabilnosti.
“Rizik za refinansiranje je domino efekat koji proizilazi iz toga da veliki deo inostranog kapitala u mnogim zemljama potiče iz relativno malog broja zapadnoevropskih banaka”.
Najveći davalac kredita u tim brzo razvijajućim ekonomijama srednje i istočne Evrope je italijanska “Uni kredit” banka (UniCredit), računajući i “Bank Austrije” (Bank Austria), koja je njen dio.
Sljede austrijska banka “Rajfajzen internešenel” (Raiffeisen International) i “Erste grup bank” (Group Bank), francuska “Sosijete Ženeral” (Societe Generale) i belgijska KBC banka, mađarska “OTP banka” i italijanska “Banka Inteza” (Banca Intesa).
Studija, koja je uglavnom rađena prema podacima iz prve polovine ove godine, kada globalna finansijska kriza još nije bila pogodila Mađarsku, ukazuje i na rizike koji potiču od toga što mnoge od tih banaka posluju istovremeno u više država.
“Krizu bi mogli da pokrenu i problemi u sestrinskoj banci (u drugoj zemlji), jer postoji rizik domino efekta u bankarskoj grupaciji”, ističe se u studiji.
Njeni autori ocijenjuju da rizik od naglog povlačenja kapitala iz privreda u brzom razvoju u srednjoj i istočnoj Evropi, koji je povećan u oktobru, kada su se investitori oslobađali mađarskih aktiva, bio je umiren zahvaljujući programu pomoći Međunarodnog monetarnog fonda.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.