MOSKVA, Ministri energetike 12 zemalja, izvoznica prirodnog gasa sastaće se danas u Moskvi da bi razradili jedinistven prilaz određivanju cijena tog energenta, najavio je ruski ministar energetike Sergej Šmatko.
On je, u intervjuu koji je objavo dnevnik “Rosijskaja gazeta”, precizirao da će na skupu u Moskvi biti riječi i o situaciji na svjetskom tržištu nafte i kretanjima cijena električne energije.
“Očekujemo ministre iz 12 zemalja”, rekao je Šmatko, uz opasku da je većina njih potvrdila dolazak na moskovski sastanak.
“Razgovaraće se, prije svega, o tekućoj situaciji na tržištu gasa, o problemima sa kojima se susreću kompanije i zemlje. Razmislićemo kako da utvrdimo ‘pravila igre”‘, rekao je Šmatko, dodavši da ne treba očekivati da će se dogovoreni principi primjenjivati već od 1. januara iduće godine.
Ovogodišnji skup ministara energetike u Moskvi je sedmi takav sastanak i na njemu će se, ustvari, utvrditi najvažniji prinicpi rada međunardne organizacije za prirodni gas, koju su neki analitičari već označili kao “gasni OPEC”, po ugledu na naftni kartel, Organizaciju zemalja izvoznica nafte.
Osnovni principi rada takve organizacije već su dogovoreni, naglasio je Šmatko, uz napomenu da ipak nije riječ o “gasnom OPEC-u”, jer ne postoji namjera da se stvori nekakav kartel proizvođača gasa.
“Naš cilj je da obezbjedimo neophodni balans između isporučilaca gasa i korisnika tog goriva”, kazao je Šmatko, ocijenivši istovremeno da potrošači prirodnog gasa već, veoma aktivno i “jako” štite vlastita prava.
Odgovarajući na pitanje o odnosu Rusije i OPEC-a, Šmatko je ukazao na namjeru Moskve da sa naftnim kartelom, koji obuhvata 12 zemalja, uspostavi “specijalne” veze.
Rusija ne namjerava da uđe u OPEC, iako je uporno pozivaju da to učini, kazao je Šmatko i dodao da za tako ozbiljan korak treba pažljivo odvagati sve bitne činjenice koje govore “za” i “protiv” takve varijante.
“Nas zadovoljava sadašnji nivo odnosa sa OPEC-om”, naglasio je Šmatko. On je kazao da djelovanje Rusije treba više da bude usaglašeno sa odlukama naftnog kartela, jer bi efekti tako bili bolji za obe strane.
Rusija je, kad je riječ o odnosima sa naftnim kartelom, razmotrila mogućnost stvaranja zajedničke radne grupe u koju bi ušli predstavnici ministarstva energetike u Moskvi i sekretarijata OPEC-a.
Ta radna grupa bi trebalo, prema riječima Šmatka, da se bavi problemima prognoza cijena, ali i ponudom i tražnjom sirove nafte na svjetskom tržištu.
Zadatak zajedničke radne grupe bi trebalo, osim toga, da bude i davanje prijedloga za obnovu postojećih i izgradnju novih infrastrukturnih objekata za naftnu industriju, osnivanje regionalnih tržnih centara sa učešćem zemlja-proizvođača, a možda i stvaranje svetske naftne banke, objasnio je Šmatko.
Rusija je još sredinom ove godine, zajedno sa Iranom i Katrom, pokrenula incijativu za stvaranje međunarodne asocijacije izvoznika prirodnog gasa i do sada obavila niz konsultacija sa svim zainteresovnim zemljama.
Energetski eksperti u Moskvi navode da bi, u slučaju stvaranja neke vrste “gasnog OPEC-a”, Rusija i drugi veliki eksporteri prirodnog gasa verovatno prešli na nov način utvrđivanja cijena te sirovine na međunarodnom tržištu.
Cijena prirodnog gasa sada isključivo zavisi od kretanja kotacija sirove nafte i stoga je podložna velikim kolebanjima, što usled sadašnjeg naglog pada berzanskih cijena nafte veoma brine sve eksportere gasa.
Ruska kompanija “Gasprom” je već najavila da će u prvom kvartalu iduće godine sniziti izvozne cijene gasa za 20 do 30 odsto, u odnosu na važeći nivo od 400 do 500 dolara za hiljadu kubika.
Očekivano dalje pojeftinjenje nafte bi nagnalo “Gasprom” da pristane na dodatno sniženje cijena gasa, što bi bilo veoma nepovoljno za rusku ekonomiju.
Izvoz nafte i gasa osigurava više od 40 odsto ukupnog deviznog priliva Rusije i drastičan pad vrijednosti tog eksporta mogao bi, prema ocijeni međunarodnih ekonomista na čije mišljenje se poziva agencija Rojters, da se odrazi pogubno na prihode ruskog budžeta već u ovoj godini.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.