PEKING, Kineska centralna banka (Banka Kine) je ponovo snizila baznu kamatu i interesnu stopu na jednogodišnje depozite, obe za po 0,27 procenata.
Tako je interesna stopa na bančine zajmove sada 5,31, umjesto ranijih 5,58 odsto, dok je stopa na jednogodišnje depozite opala na 2,25, sa ranijih 2,52 procenta, prenosi Rojters.
Sniženje kamatnih stopa pod ingerencijom kineske emisione banke počeće da važi od četvrtka, objavljeno je na bančinom veb sajtu.
Emisiona banka Kine je od septembra već pet puta snižavala osnovne intersne stope, a juče je objavila i novo smanjenje obaveznih rezervi za domaće komercijalne banke.
Pet vodećih domaćin banaka moći će, u skladu sa tom odlukom, da kod Banke Kine imaju obavezne rezerve od 15,5 odsto vrijednosti njhovih ukupnih depozita, što je pola procenta manje nego do sada.
Stopa obevaznih rezervi za druge kineske poslovne banke smanjena je takođe za pola procenta, na 13,5 odsto.
Odluka o smanjenju obaveznih rezervi poslovnih banaka primjenjivaće se takođe od 25. decembra.
Banka Kine je posljednji put snizila obaveznu stopu rezervi poslovnih banaka 26. novembra.
Odluka o smanjenju kamata i stope obaveznih rezervi komercijalnih bana usledila je nakon novih dokaza o ozbiljnom usporavanju rasta kineske privrede, ističe se u agencijskim izvještajima iz Pekinga.
Ovogodišnji privredni rast u Kini verovatno neće premašiti devet odsto, dok eksperti Svjetske banke za narednu godinu predviđaju smanjenje ekonomske ekspanzije u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta na 7,5 procenata. To je osetno niže u odnosu na 11,9 procenata ostvarenih lani.
Neki međunarodni eksperti su prošle sedmice čak ocijenili da bi kineski privredni rast naredne godine mogao, usljed sve žešće globalne ekonomske krize, da opadne na svega pet do 5,5 odsto.
Vlada u Pekingu je u takvoj situaciji očekivano pribjegla daljem labavljanju kreditno-monetarne politike, u nastojanju da izbjegne dalje hlađenje konjunkture i pad stope rasta.
U proteklih sedam godina Kina je stalno imala dvocifren privredni uspon, ali se ekonomska sitacija u toj brzo rastućoj privredi naglo pogršala u protekla dva tromjesečja, od kada traje recesija u SAD i većini drugih najrazvijenijih zemalja, glavnih kupaca kineske izvozne robe.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.