SARAJEVO, Union banka Sarajevo dala je nalog za blokadu računa sarajevskog “Energoinvesta” kako bi naplatila 15 miliona KM na osnovu pravosnažne sudske presude.
Ovo je na jučerašnjoj novogodišnjoj pres-konferenciji u “Energoinvestu” saopštio vršilac dužnosti direktora kompanije Džemail Vlahovljak ističući da izvršenje ove presude može bitno opteretiti poslovanje kompanije u narednoj godini.
“Prema presudi iz maja ove godine mi Union banci treba da prebacimo 15 miliona KM na osnovu kredita koji je bivši SOUR ‘Energoinvest’ uzeo 1985. i 1986. godine za realizaciju poslova u inostranstvu”, kazao je Vlahovljak.
Dodao je da kompanija ne bježi od toga da izvrši obavezu, ali tvrdi da menadžment Union banke nije pokazao volju da se postigne prihvatljiv dogovor niti ima saglasnosti najodgovornijih ljudi u Vladi FBIH kako da se taj problem riješi.
“Dok su jedni za to da se dogovor postigne, drugi nastoje da sve spriječe”, kaže Vlahovljak.
Naglašava da se presuda u sporu s Union bankom može izvršiti tako što će se umanjiti državni kapital ili opteretiti tekuće poslovanje, a što bi dovelo do gubitka od deset miliona KM, blokade poslova u inostranstvu i otežalo život oko 1.000 uposlenika.
Vlahovljak je ukazao i na probleme s uknjižbom “Energoinvestove” imovine u Hrvatskoj.
“U Makedoniji i Srbiji smo vratili kompletnu imovinu, ali u Hrvatskoj godinama vodimo duge, komplicirane i korupcijom opterećene sudske procese u kojima pokušavamo dokazati vlasništvo nad našim benzinskim pumpama, a koje su date bivšem ‘Energopetrolu’ Zagreb”, istakao je Vlahovljak.
Kazao je da je prije sedam dana presudom suda Županije Slavonsko-baranjske “Energoinvest” izgubio benzinsku stanicu kod Slavonskog Broda koja je dodijeljena Dragi Jurišiću.
Vlahovljak je rekao da će kompanija završiti godinu s prihodom od 404,7 miliona KM, od čega su 173 miliona realizovana na inostranom tržištu, a dobit će iznositi oko 2,1 milion KM. Članovi Uprave i Nadzornog odbora preduzeća kazali su da je 2008. godina bila jedna od najtežih za “Energoinvest” u poslijeratnom periodu.
Naplaćena prijeratna potraživanja
Džemail Vlahovljak je istakao da je “Energoinvest” Sarajevo uspio naplatiti prijeratna potraživanja za izvršene poslove u vrijednosti oko 60 miliona dolara.
“Naplatili smo 22 miliona dolara potraživanja iz Iraka, iz Tanzanije je naplaćeno 22,5 miliona dolara, dok smo kroz sporazum s Libijom poravnali međusobne obaveze i potraživanja i na taj način naplatili oko 15 miliona dolara”, istakao je Vlahovljak.
Kazao je i da je preksinoć potpisan ugovor vrijedan deset miliona eura na Kosovu, a prije nekoliko dana i ugovor za izgradnju dalekovoda u Etiopiji u vrijednosti 28,5 miliona dolara.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Energoinvestu blokiran racun zbog duga od 15 miliona KM a naplatio potrazivanja od 60 miliona dolara!? Ko koga ovde folira? Jer, management je trazio od radnika Energoinvesta preko “svog” sindikata da idu radnici strajkovati pred federalnu vladu da bi vlada dozvolila prodaju dijela svoje imovine kako bi vratila dug. Koje imovine, to nije receno, a i kako ce kad imovine VISE NEMA!Jer kad bi dozvolila to vlada, eto im pokrica za rasprodanu imovinu koju su Bukvic, Brankovic, Vlahovljak i ostali podobni direktori rasparcalki vec davno za sicu, koju su normalno strpali u svoje i SDA dzepove. A ostatak je pod hipotekom da bi od kredita se zivilo, isplacivale place i dnevnice bjelosvjetskim graditeljima po “gradilistima”, opustosenim i osiromasenim, da bi se nakraju placali penali za neizvrsavanja poslova. Tako radi nasa Vlada, nasa privreda i nasa preduzeca.