SARAJEVO, Premijer Federacije BiH (FBiH) Nedžad Branković upozorava da se u ovoj godini Federacija suočila sa istinom da je prethodnih godina generisala veliki broj obaveza i nadležnosti, a da nije obezbijedila prihode koji to mogu servisirati.
“Kada pogledamo zahtjeve i naše obaveze prema zakonima koji su na snazi – Budžet FBiH trebalo bi da iznosi oko 2,9 milijardi KM. Mi smo, vođeni tom obavezom, u ovoj godini projektovali budžet od oko 1,8 milijardi KM, ali po nivou ostvarenih prihoda uvidjeli smo da taj finansijski kapacitet FBiH nema i da ćemo u narednoj godini morati da radimo značajne reforme i promjene”, rekao je Branković u intervjuu Srni.
On je istakao da će u narednoj godini Vlada FBiH konsolidovati i ujednačiti odnos nivoa obaveza i mogućnosti budžeta.
Prema njegovim riječima, u FBiH javni prihodi dijele se tako da 37 odsto pripadne vanbudžetskim fondovima, 32 odsto kantonima i 20 odsto Budžetu FBiH, dok ostatak pripada lokalnim zajednicama.
“Zbog tog razloga, a i zato što je formirano Fiskalno vijeće BiH, mislim da ćemo u narednim godinama imati više fiskalne discipline” – naveo je premijer FBiH.
Budžet FBiH za narednu godinu dimenzioniran je u okviru projekcija povećanja budžeta entiteta, naglašava Branović, i po tom principu on će iznositi oko 1,6 milijardi KM i značajno je manji nego prethodne godine, ali je jedino realan i moguć u ovom trenutku.
Federalni premijer je naglasio da će se, prije svega, morati realizovati obaveze prema boračkoj populaciji, socijalnom sektoru, servisiranju spoljnog i unutrašnjeg duga, a ostatak sredstava biće usmjeren u pravcu poljoprivrede, industrijskog sektora, povratka izbjeglih i raseljenih lica.
Branković je naglasio da se, kada se govori o programu restrukturisanja Vlade FBiH, prije svega podrazumijeva formiranje novih ministarstava objedinjavanjem onih koji nemaju isključivu nadležnost na nivou FBiH.
“Na taj način došli bismo do racionalnije strukture ministarstava. U toku godine ministri bi bili podjednako opterećeni poslom, jer sada zaista imamo situaciju da je možda trećina ministarstava kontinuirano cijele godine preopterećena, druga trećina je srednje opterećena, dok ima ministarstava koja su ipak malo relaksiranija, i to bi bio istinski početak reforme javne uprave”, pojasnio je Branković.
On smatra da bi se na taj način smanjio broj budžetskih zahtjeva i napravila racionalnija struktura.
Upoređujući ekonomsku situaciju u Republici Srpskoj /RS/ i FBiH, Branković tvrdi da trenutni podaci govore u korist FBiH.
“Neto plata u FBiH je skoro 770 KM u prosjeku, a ukupna plata u RS koja podrazumijeva i neto platu i topli obrok i ostale naknade možda je nešto veća nego kod nas. Kada je riječ o drugim ekonomskim parametrima – indeks rasta industrijske proizvodnje u FBiH je duplo veći nego u RS, nivo realizovanih investicija takođe, mi završavamo skoro 40 kilometara autoputa, povećali smo broj zaposlenih – i to su samo neki od pokazatelja koji nama idu u korist”, tvrdi Branković.
Govoreći o saradnji vlada RS i FBiH, Branković je ocijenio da bi u svakom slučaju mogla biti bolja.
“Svaki put kada smo razgovarali riješili smo neke korisne stvari, a posebno bih napomenuo sporazum o principu energetske politike, definisali smo principe funkcionisanja Elektroprenosa BiH, zatim riješili smo model otplate ratnog duga za plin, dogovoreni su principi uvođenja akciza od 10 odsto za autoputeve i ubijeđen sam da se lakše dogovaramo o ekonomiji nego o politici”, rekao je Branković.
Na pitanje kakav je trenutni položaj Srba u FBiH i da li su adekvatno zastupljeni u institucijama FBiH, federalni premijer je istakao da se niko u BiH ne može pohvaliti i biti zadovoljan statusom povratničke populacije, izbjeglih i raseljenih lica.
“Dobro je što se u okviru realizacije sporazuma iz Pruda prioritet daje intenziviranju i investiranju u povratak. U BiH moramo pogledati realno stanje i činjenica je da se povratnici u cijeloj BiH nisu dobro integrisali u društvo i da nisu zastupljuni u javnim institucijama i organima lokalne uprave i samouprave i od tih podataka niko ne može pobjeći”, dodao je Branković.
On je naglasio da svi u BiH – ako žele da grade državu – posebnu pažnju moraju posvetiti povratničkoj i izbjegličkoj populaciji i da Vlada FBiH u tu svrhu svake godine izdvaja najmanje dva odsto iz budžeta.
“Sljedeće dvije godine su godine gdje svi u BiH moramo raditi, jer je nemoguće očekivati od institucija da riješe svaki egzistencijalni problem. Smatram da samo zajedničkim radom možemo izgraditi zemlju ugodinijeg i ljepšeg življenja za sve njene građane”, zaključio je Branković.