BEOGRAD, Predsjednik Upravnog odbora /UO/ Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić izjavila je da je bankarski sektor u Srbiji siguran, ali da postoji mogućnost spajanja manjih državnih banaka jer nisu u mogućnosti samostalno da opstanu.
Đurićeva nije isključila mogućnost smanjenja broja banaka u zemlji sa sadašnjih 34, podsjetivši da je država već najavila mogućnost spajanja banaka u kojima je ona većinski vlasnik.
Ona je ocijenila da zbog globalne krize sada nije pravi momenat za prodaju banaka, jer su cijene akcija toliko niske da je destimulativno nuditi ih na prodaju.
Đurićeva, koja je i predsjednik Izvršnog odbora Banke “Inteza”, rekla je za magazin “Bankar” da može doći i do spajanja banaka na globalnom nivou, što će sigurno imati posljedica i na ukrupnjavanje bankarskog sektora u Srbiji.
Govoreći o politici bankarskih kamata, Đurićeva je navela da je veliki protivnik visokih kamata na dinarske depozite od čak 25 odsto, jer se nameće pitanje po kojoj će se onda kamati plasirati ta sredstva.
“Problem je što se na taj način imobilišu sredstva u bankama koje samo održavaju sopstvenu likvidnost, a istovremeno se onemogućava bankama, koje bi zaista plasirale kredite, da do tog depozitnog potencijala dođu po nekoj normalnijoj kamatnoj stopi. Tako se indirektno guši i privredna aktivnost”, navela je Đurićeva.
Ona je dodala da bankama ne odgovaraju prevelike oscilacije kursa, jer one na tome ništa ne zarađuju, već gube.
“Nestabilnost kursa vodi ka neizvesnosti i nepoverenju, jer klijenti počinju da sumnjaju šta će se desiti i onda isforsirano kupuju devize, dodatno vršeći pritisak na kurs”, smatra predsjednik UO Udruženja banaka Srbije.