BANJALUKA, Građevinci kotorvaroške firme “RP Promex”, zbog nedostatka posla uzrokovanog globalnom privrednom krizom, vratili su se kući iz Slovenije, a njihovi ugovori zamrznuti su do februara naredne godine.
Prognoze govore da bi sudbina 30 građevinaca iz Kotor Varoša uskoro mogla zadesiti mnogo veći broj radnika iz BiH u Sloveniji koju sve više zapljuskuje talas svjetske krize.
Radislav Petrušić, direktor “RP Promexa”, kaže da ta firma ima ugovore sa dva slovenačka preduzeća, čiji poslovi trenutno stagniraju. Zbog njihovih problema i “RP Promex” je ostao bez poslova u Sloveniji.
“Iako su slovenačke firme s kojima sarađujemo ranije dogovorile veliki broj poslova, investitori u novonastaloj situaciji to ne mogu da prate. Ne preostaje nam ništa drugo nego da čekamo nove vijesti iz Slovenije. U ovom trenutku niko ne može da pretpostavi šta će se sljedeće dogoditi”, rekao je Petrušić.
Da bi se naredne godine iz Slovenije mogao vratiti veliki broj bh. radnika svojim najnovijim odlukama najavljuje i slovenački Ekonomsko-socijalni savjet, koji je od Vlade Slovenije zatražio da sljedeće godine skreše broj radnih dozvola strancima na najviše 24.000 od kojih bi 10.300 otpalo na sezonce. Kakav bi to udar predstavljalo govore podaci da je u Sloveniji trenutno zaposleno više od 80.000 stranih radnika, među kojima je čak 47.500 iz BiH.
Sumorne prognoze dolaze i iz Slovenačkog zavoda za zapošljavanje, čiji izvještaj prenosi Agencija za zapošljavanje BiH, a koje govore da bi oko 30 odsto stranih radnika moglo biti otpušteno. U Agenciji za zapošljavanje BiH kažu da još nisu dobili nikakav zvanični podatak o otkazivanju poslovnih angažmana naših radnika, ali to, kako ističu, ne znači da ih nije bilo.
Savo Marjanac, direktor Sektora za privredu pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH, kaže da je krajnje vrijeme da prestrojimo svoje snage i okrenemo se unapređenju sopstvenih resursa.
“Otpuštanje naših radnika u inostranstvu i njihov povratak u BiH negativno će uticati na stopu zaposlenosti. Ali mislim da taj broj neće biti alarmantan i da nije sve tako crno. Ukoliko se konačno okrenemo razvoju vlastitih kapaciteta nećemo osjetiti teške posljedice krize koja nas već odavno drma”, rekao je Marijanac.
Naši radnici imaju raznovrstan opus radnih dozvola u Sloveniji, a najviše ih radi u građevinarstvu, metaloprerađivačkoj, mehaničarskoj i drvoprerađivačkoj industriji. NN