BEOGRAD,Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da će prioriteti Vlade u 2009. godini biti očuvanje makroekonomske stabilnosti, podnošenje zahtjeva za članstvo u EU i ispunjenje uslova za bijelu šengensku listu, kao i pripreme za očuvanje cjelovitosti zemlje pred Međunarodnim sudom pravde.
Predstavljajući rezultate rada Vlade u ovoj godini, Cvetković je rekao da će jedan od prioriteta u sljedećoj godini biti i borba za očuvanje cjelovitosti Srbije i Kosova i Metohije u njenom sastavu.
On je istakao da će 2009. godina biti iskorišćena da se Srbija dobro pripremi za odbranu svojih interesa pred Međunarodnim sudom pravde i izrazio očekivanje da će postupak po zahtjevu za ocjenu zakonitosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde započeti 2010. godine.
Cvetković je naveo da je u 2009. godini planiran rast bruto domaćeg proizvoda od 3,5 odsto i inflacija do osam odsto.
Predsjednik Vlade Srbije naglasio je da očekuje da će sljedeća godina biti teška, ali da će Srbija imati snage da je prebrodi.
Sumirajući rezultate na ekonomskom planu, Cvetković je rekao da makroekonomski indikatori pokazuju da je 2008. godina bila dosta uspješna.
On je naveo da se uspjeh ogleda u zadržavanju visoke stope rasta bruto domaćeg proizvoda, koja se procjenjuje da će iznositi 6,1 odsto za cijelu godinu, a inflacija za ovu godinu iznosiće oko 6,9 odsto.
Govoreći o spoljno-političkim aktivnostima, Cvetković je naveo da je uspjeh srpske diplomatske incijative to što je u Generalnoj skupštini UN usvojena rezolucija da se od Međunarodnog suda zatraži pravno mišljenje o tome da li je proglašena nezavisnost Kosova bila u skladu sa međunarodnim pravom.
“Mi smo veoma zadovoljni stepenom podrške koju smo dobili za tu inicijativu, što je u datom trenutku bilo jedan od najvećih diplomatskih uspeha uopšte koji smo imali“, rekao je Cvetković.
Govoreći o dolasku Euleksa na Kosovo, on je naveo da su diplomatski napori doveli do toga da Srbija postane aktivni učesnik u tom procesu i da je Srbija postavila određene uslove i pravila pod kojima bi Euleks trebalo da se razmjesti i da preuzme funkciju.
“Ti uslovi su da Euleks dođe pod okriljem Rezolucije 1244, da se ne implementira plan Martija Ahtisarija i da sve to bude doneto na osnovu odgovarajuće odluke UN, što je u potpunosti ispoštovano“, istakao je premijer Srbije.
On je dodao da je sada Euleks tehnička misija koja treba da pomogne proširenju vladavine prava na Kosovu, uz aktivno učešće Beograda u tom procesu.
Cvetković je rekao da je Srbija nastavila sa angažmanom u pravcu obezbjeđenja sigurnijeg i boljeg života stanovništva koje tamo živi, navodeći da je Srbija investirala, gradila škole, i svojim prisustvom ohrabrivala ljude koji žele da ostanu na tom području.