BRISEL, Porodica zemalja evrozone prvog dana 2009. godine obilježava desetogodišnjicu uvođenja zajedničke evropske valute uvećana za novog, šesnaestog člana – Slovačku.
Evro, koji je poslije američkog dolara postao druga najvažnija valuta na svjetskim deviznim tržištima, u 2009. godini će kao sredstvo plaćanja u 16 država koristiti više od 320 miliona Evropljana. Trećina svih međunarodnih transakcija se realizuje u evru, a učešće zajedničke valute u objavljenim deviznim rezervama centralnih banaka u svijetu povećalo se sa 18 odsto u 1999. godini na 25 procenata u 2007. godini.
Sve je krenulo 1. januara 1999. godine, kada je počeo jedinstveni monetarni projekat u koji je EU ušla s velikim očekivanjima, ali i s kritikama mnogih skeptika u pogledu krajnjeg ishoda uvođenja zajedničke valute, koju je prvobitno prihvatilo 11 država članica EU. Na taj dan je, prije deceniju, počela prva faza “virtuelnog” evra, a potpuna eliminacija starih valuta u zemljama koje su prihvatile evro kao sredstvo plaćanja i zamjena novim novčanicama počela je 2002. godine.
Povodom jubileja i prijema Slovačke kao nove članice evrozone, predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso je istakao da je evro doprinio stvaranju 16 miliona novih radnih mjesta i vremenom omogućio nižu inflaciju i manje kamatne stope nego ikada ranije. Baroso smatra da u sadašnjim kriznim vremenima evro štiti kompanije od kursnih nestabilnosti koje su im u ranijim sličnim periodima nanosile teške udarce.
Njegove riječi potvrdio je i slovački premijer Robert Fico, koji je uvođenje evra kao zvaničnog sredstva plaćanja u svojoj zemlji ocijenio kao najveći uspjeh Vlade u 2008. godini, koji će značajno doprinijeti i odlukama stranih investitora da ulažu u Slovačku.
“Imali smo u toj velikoj nesreći globalne privredne i finansijske krize ogromnu sreću da se termin uvođenja evra poklapa s godinom kada se očekuju njeni najveći negativni uticaji”, istakao je slovački premijer navodeći da bi Poljaci, Mađari i Česi sve dali za to da mogu biti na toj istoj startnoj liniji.
Nijemci ne zaboravljaju marku
Nijemci i dalje ne zaboravljaju svoju marku, iako je evro već deceniju u opticaju, pokazala je anketa Instituta za istraživanje javnog mnjenja Forsa. Svaki drugi Nijemac i dalje, pri velikim kupovinama, preračunava cijene i troškove u markama, pokazala je ta anketa, po kojoj tek svaki četvrti Nijemac računa samo u evrima.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.