BANJALUKA, Ministarstvo industrije, energetike i razvoja Republike Srpske (RS) preduzelo je prve mjere za ublažavanje posljedica izazvanih obustavom isporuke gasa za BiH, tako da se u Rafineriji nafte u Brodu na raspolaganju nalazi 20 000 tona mazuta koji se može odmah isporučiti u krizne opštine – izjavila je portparol Ministarstva Aleksandra Vukašinović.
“Dodatne količine Rafinerija nafte može obezbijediti kroz dnevnu proizvodnju od oko 780 tona mazuta, a prioriteti u snabdijevanju mazutom će svakako biti bolnice, vrtići i toplane”, precizirala je Vukašinovićeva.
Ona je dodala da proizvodnja električne energije teče po planu i da je prati očekivana potrošnja za ovaj period.
Prema njenim riječima, RS u ovom trenutku, zahvaljujući izuzetnom naporu svih zaposlenih u energetskom sistemu, obezbjeđuje siguran i efikasan sistem koji podnosi uslove pojačane potrošnje uzrokovane korišćenjem električne energije kao alternativnog izvora za jedan dio potrošača.
“Polazeći od potreba sigurnosti obezbjeđenja energentima, Ministarstvo je predložilo zakon o nafti i naftnim derivatima i zakon o energetici kojim se stvara zakonski okvir i očekuje dugoročno rješavanje pitanja obezbjeđenja sigurnosti snabdijevanja potrošača svim energentima“, naglasila je Vukašinovićeva.
Ona je dodala da je situacija u Istočnom Sarajevu djelimično normalizovana, jer su najveći potrošači već prešli na alternativne izvore, prije svega na mazut i električnu energiju, a među njima je i Bolnica Kasindo, gdje se ubrzano radi na osposobljavanju sistema za grijanje na mazut.
Prema informacijama kojima raspolaže Ministarstvo, “Energoinvest” AD i “Famos” AD, kao i jedan dio većih komercijalnih potrošača gasa u Istočnom Sarajevu imaju takođe mogućnost korišćenja tečnog goriva kao alternativnog energenta, dok su problemi opštine Zvornik složeniji, jer će za osposobljavanje sistema za grijanje na tečno gorivo trebati nekoliko dana i određena sredstva.
“Međutim, Bolnica u Zvorniku ima sistem grijanja koji koristi mazut kao energent, dok je za Dom zdravlja i vrtić obezbijeđeno grijanje pomoću električne energije. Fabrika glinice Birač je od prošle godine počela da koristi tečna goriva, dok je gas potreban za finalni dio proizvodnje“, navodi Vukašinovićeva.
Ona je dodala da bi, imajući u vidu tehnološki proces u proizvodnje glinice i kapaciteta za skladištenje, fabrika mogla da proizvodi poluproizvode u narednih 10 do 15 dana.
Vukašinovićeva je uputila apel svim građanima u RS da racionalnije koriste električnu energiju kako ne bi došlo do poremećaja u snabdijevanju, s obzirom na uslove pojačane potrošnje uslovljene povećanjem broja potrošača.Srna