BANJALUKA, Smanjenje prometa na Banjalučkoj berzi najviše pogađa brokersko-dilerske kuće, koje se ne mogu pohvaliti velikom zaradom, odnosno sve teže opstaju.
U nezavidnoj situaciji jesu brokerske kuće, koje su posebna pravna lica i koje ne posluju o okviru banaka.
Brokerska kuća “Grand broker”, iz Zvornika, samo je jedna u nizu koja je u posljednje vrijeme prestala s radom, kao žrtva dugotrajne krize na tržištu kapitala Republike Srpske.
– Na osnovu sadašnjeg prometa na Banjalučkoj berzi, ne može se zaključiti da brokerse kuće mnogo zarađuju. To je posljedica krize, koja uvijek prvo pogađa finansijski sektor, pa tek onda realni – kaže predsjednik Upravnog odbora Udruženja berzanskih posrednika u RS, Branko Kecman.
On je rekao da u RS trenutno postoji 14 brokersko-dilerskih kuća, od kojih se manji broj bavi samo brokersko-dilerskim poslovima, dok većina ima dozvole za obavljanje poslova upravljanja portfeljom, emisijom hartija od vrijednosti, te investicionim savjetovanjem.
Prestanak rada pojedinih brokerskih kuća jeste rizik tržišta, kaže Kecman, te dodaje da su i u razvijenim zemljama svijeta bankrotirale razvijene brokerske kuće, sa stogodišnjom tradicijom, pa ne treba čuditi kada se to desi i u RS.
– Da bi postojeće brokerske kuće poslovale pozitivno neophodan je dnevni promet na Banjalučkoj berzi od milion i po maraka – kaže Kecman.
Postojeći nivo prometa na tržištu kapitala RS ne omogućava opstanak brokersko-dilerskih društava koja su se opredijelila za obavljanje samo brokerskih poslova, kažu u Komisiji za hartije od vrijednosti RS.
– Berzanski posrednici, pored obavljanja brokerskih poslova, moraju da prošire svoje poslovanje obavljajući poslove agent emisija, upravljanje portfeljom, investiciono savjetovanje, podrška tržištu i preuzimanja emisija. Da bi im pomogla, Komisija je ukinula naknade za izdavanje dozvola za obavljanje ovih poslova za sve berzanske posrednike, što je najveći broj već iskoristio. Oni berzanski posrednici koji ne prepoznaju da je obavljanje više poslova na tržištu neophodno da bi opstali, suočiće se s problemima u poslovanju i biće im ugrožen opstanak – kaže Miodrag Jandrić, predsjednik KHOV RS.
Osnovni pokazatelji o stanju i kretanju na tržištu kapitala RS u prošloj godini, kao što je broj poslova, obim prometa, učešće stranih investitora u ostvarenom prometu i broj i stuktura klijenata upućuju na zaključak da su prisutne negativne tendencije u razvoju tržišta, podsjetio je Jandrić.
– Poseban problem s kojim se tržište suočava jeste znatan pad prometa, što negativno utiče na poslovanje svih institucija tržišta kapitala, ali i raspoloženje investitora koji likvidnost tržišta posmatraju kao veoma bitnu pretpostavku pri donošenju odluke o ulaganju. Pesimističke tendencije u kretanju tržišta nastavljene su i u januaru ove godine. Dalje kretanje tržišta u ovoj godini zavisiće od dešavanja na svjetskom tržištu i od aktivnosti koje će RS preduzeti u narednom periodu – mišljenja je Jandrić.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kad mile i ministri “zaradjuju” svi mi ostali mozemo da se uhvatimo za usi,sem nekoliko “uglednih privrednika”