NOVI SAD, Proizvođači i prerađivači drveta zatražili su juče da državni organi preduzmu mjere kako bi bile ublažene posljedice globalne ekonomske krize, koje već osjeća ta u velikoj mjeri izvozno orijentisana privredna grana.
Na sastanku u Privrednoj komori Vojvodine – kojem su prisustvovali potpredsjednik Izvršnog vijeća i pokrajinski sekretar za privredu Ištvan Pastor, predstavnici javnog preduzeća “Vojvodinašume”, drvne industrije i privrednih komora – istaknuto je da bi pijre svega trebalo obezbijediti stabilne uslove privređivanja, a naročitio stabilan kurs dinara.
“Prvih 50 najvećih izvoznika u Srbiji su u isto vrijeme i najveći uvoznici, a drvoprerađivači su neto izvoznici i zato su (zbog kursa dinara) lani poslovali s gubicima”, rekao je direktor sremskomitrovačkog preduzeća “Novi drvni kombinat” Gradimir Smiljković, napominjući da se prerađivači ne zalažu za rast, nego za stabilan kurs domaće valute.
Ističući da ukupno više od 80 prerađivača drveta u Vojvodini neophodne količine sirovine ne mogu da kupe od privatnika, niti da uvoze, nego su upućeni na “Vojvodinašume”, Smiljković je napomenuo da bi država trebalo da najvećeg proizvođača drveta rastereti nekih obaveza kako ne bi morao da povećava cijene.
Prerađivači su zatražili i da se stvore uslovi kako bi “Vojvodinašume”, u ovoj teškoj finansijskoj situaciji, mogle da omoguće kupcima duže i čvršće rokove plaćanja kako bi mogli da se pripreme za novu proizvodnju i koliko-toliko nadoknade lanjske gubitke koji već dostižu milionske iznose u dinarima.
Direktor “Vojvodinašuma” Marta Takač je istakla da to javno preduzeće, iako posluje potpuno na tržišnim principima, ima ogromne obaveze prema državi (oko 100 miliona dinara godišnje za razne takse i poreze), pa mu je zbog toga veoma teško da pozitivno posluje.
To preduzeće je odlučilo da u prvom ovogodišnjem kvartalu ne podiže cijene sirovina, ali će sa svojim kupcima, kao i sa pokrajinom kao osnivačem, pokušati da nađe najpovoljnije rješenje.
Pastor je naglasio da je u predstojećem periodu najvažnije stabilizovati uslove poslovanja, ne samo u toj, nego i u ostalim privrednim granama i najavio da zbog toga Izvršno vijeće, u okviru svojih nadležnosti, priprema mjere za ublažavanje posljedica krize.
Predstavnici proizvođača i prerađivača drveta pripremiće predloge na osnovu kojih bi Izvršno vijeće i Vlada Srbije mogli da donesu odgovarajuće odluke, ukoliko za to bude mogućnosti, rekao je Pastor.
Sekretar Udruženja za šumarstvo pri Privrednoj komori Srbije Rašo Milić je istakao da bi država određenim subvencijama, kao u poljoprivredi, trebalo da pomogne i proizvođačima i prerađivačima drveta, jer su to izuzetno važne grane za našu zemlju.