BANJALUKA, Plate zaposlenih u zdravstvu u Republici Srpskoj /RS/ neće biti smanjene i obračunavaće se po dosadašnjoj osnovici od 135 KM i ranije utvrđenim koeficijentima, ali će njihovim usklađivanjem oni biti različiti, u zavisnosti od složenosti posla.
Vlada RS utvrdila je danas Prijedlog zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS po hitnom postupku, u kojem je definisana cijena rada od 135 KM, koja je precizirana i Kolektivnim ugovorom, ali i platni razredi unutar koeficijenata, koji će se određivati na osnovu složenosti posla.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić rekao je da će specijalisti, koji su imali koeficijent 14 sada imati od 13 do 14, jer je, kako je rekao, logično da svi ne mogu biti isto plaćeni.
“To će zavisiti od specifičnosti, vrste i složenosti posla. Isto će važiti i za srednju stručnu spremu, tako da će medicinske sestre, koje su imale koeficijent šest, sada imati od pet do šest”, pojasnio je Škrbić, dodavši da će poslodavci dobiti uputstvo da na osnovu složenosti posla definišu koliki broj bodova nosi određeno mjesto.
Prema ovoj računici, maksimalna plata specijaliste iznosiće 1.890 KM, a medicinske sestre 810 KM.
Škrbić je istakao da su zakonom definisane plate direktora i rukovodećih struktura i da načelnik odjeljena može imati prosječnu platu svojih doktora, uvećanu za 20 odsto.
“Ukoliko određena struka ne ostvari zacrtani plan i načelnik će faktički imati smanjenje plate. Oni koji rade biće dodatno plaćeni, a oni koji ne ispunjavaju svoje obaveze ne mogu imati čak ni osnovu platu”, kategoričan je Škrbić, najavivši da će tražiti odgovornost direktora koji su imali nerealno velike plate.
“Direktor doma zdravlja sa četiri tima porodične medicine imaće koeficijent 14, onaj od 50 do 100 timova 18, a onaj preko 100, što ima samo Dom zdravlja u Banjaluci, imaće koeficijent 20. Nije isto raditi u Oštroj Luci i Banjaluci”, naveo je Škrbić.
Škrbić je rekao da je prošle godine za plate izdvajano 493.000.000 KM ili oko 57 odsto od budžeta Fonda zdravstvenog osiguranja, a da je prema novom planu Fonda za ovu godinu predviđeno oko 48 odsto, što će na osnovu ovog, ali i ranije usvojenih zakona, predstavljati uštedu od oko 30.000.000 KM.
Ministar Škrbić podsjetio je da je Vlada prije oko mjesec i po dana raskinula kolektivne ugovore sa sva tri postojeća sindikata zdravstva i najavila izradu ovog zakona, da bi ova oblast, koja je različito interpretirana od pojedinih rukovodilaca zdravstvenih ustanova, bila usklađena.
On je istakao da je suština definisanja plata uvođenje finansijske discipline, ali i namjera da što više novca ostane za zdravstvenu zaštitu stanovništva.
“Osim toga, zakonom su plate zdravstvenih radnika dovedene u nivelaciju sa ostalim budžetskim korisnicima”, dodao je Škrbić.