BEOGRAD, Srbija bi bila zahvaćena ekonomskom krizom i da nema svjetske ekonomske krize, s obzirom da joj se udvostučio spoljni dug, a poslovna klima je izuzetno nepovoljna – ocijenjeno je iz beogradskog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/.
”Poslovna klima u Srbiji je izuzetno nepovoljna i manifestuje se kroz pojačanu neizvesnost zbog kretanja deviznog kursa i rastuću nelikvidnost u realnom sektoru privrede”, rekao je direktor Instituta Miloje Kanjevac na konferenciji za novinare.
Predstavljajući najnoviju IZIT-ovu analizu ekonomske situacije u Srbiji, Kanjevac je rekao da su krajem decembra prošle godine zabilježena negativna ekonomska kretanja u industrijskoj proizvodnji, spoljnotrogvinskoj razmjeni, izvozu, uvozu, deviznim rezervama i spoljnom dugu.
Pozitivna kretanja su zabilježena u vezi sa likvidnošću poslovnih banaka, koje su imale dovoljno novca, kao i kod kretanja cijena na malo, odnosno pojeftinjenja pojedinih roba.
Kanjevac je naveo da je krajem protekle godine u odnosu na 2007. godinu zabilježen rast industrijske proizvodnje od samo 1,1 odsto, kao i da je u posljednjih osam godina spoljni dug sa 10,8 milijardi dolara porastao za 2,5 puta i sada iznosi 28 milijardi dolara, što ozbiljno zabrinjava.
”Tokom privatizacije prodali smo sve najbolje što smo imali, a ponovo se zadužili. Osim toga, plate su mnogo veće, nego produktivnost rada”, upozorava Kanjevac.
On je naveo da je i dalje prisutan spoljnotrgovinski deficit, koji je krajem prošle godine dostigao 12 milijardi dolara.
”Zabeležen je pad i izvoza i uviza. Izvozimo samo sirovine, a uvozimo robu široke potrošnje, umesto da uvozimo više za proizvodnju”, rekao je Kanjevac, navodeći da najveći spoljnotrgovinski partneri Srbije i dalje ostaju Rusija, Kina, Njemačka, Italija.
On je dodao da Srbija tradicionalno ima suficit u trgovinskoj razmjeni sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom.
Kanjevac je naveo da se devizne rezerve države ”tope” i da su smanjene za 20 odsto u prošloj godini u odnosu na 2007. godinu, odnosno sa 16 milijardi dolara na 12,8 milijardi dolara, kako bi se održao kurs dinara.