SARAJEVO, Vlasnici Sarajevske i Banjalučke berze do sada nisu pregovarali o prodaji svojih udjela inostranim berzama, potvrdili su u tim institucijama.
Priča o prodaji berzi u regionu ponovo je aktulizovana informacijama da jedan od dioničara Zagrebačke burze – brokerska kuća “Auctor” – okuplja dioničare kako bi prodali udjele potencijalnom kupcu, kao i najavama iz Beogradske berze da su otvoreni za razgovor o eventualnoj prodaji.
Kao kupac i Zagrebačke i Beogradske berze najčešće navedena je Bečka berza, koja je prošle godine preuzela Budimpeštansku, Prašku i Ljubljansku berzu, a zainteresovana je i za kupovinu svih berzi sa prostora bivše Jugoslavije. Osim toga, kao moguće kupce berzi u regionu u Zagrebu pominju i Varšavsku berzu, a u Beogradu i Atinsku.
Zlatan Dedić, direktor Sarajevske berze (SASE), kaže da je prodaja SASE stvar vlasnika, a to su trenutno brokerske kuće. Međutim, usvajanjem novog Zakona o tržištu vrijednosnih papira, podsjeća Dedić, omogućeno je da osim profesionalnih posrednika, članova Berze, dioničari ove institucije postanu druge berze, društva za upravljanje fondovima (DUF), banke, osiguravajuća i reosiguravajuća društva i druge finansijske organizacije. Pojedinačno svako od njih može steći najviše pet posto dionica SASE, a zbirno ne mogu posjedovati više od 51 posto dionica.
“Proces ulaska novih vlasnika na SASE je otvoren i sada ćemo vidjeti kakav će biti interes DUF-ova, banaka, osiguravajućih kuća i drugih da postanu dioničari”, kaže Ahmed Hodžić, direktor brokerske kuće FIMA.
Ističe da je povezivanje berzi u regionu uključujući i akvizicije neminovnost.
“Neodrživo je da imamo tako veliki broj berzi na malom prostoru. Ovako rascjepkani nemamo šta ponuditi. Prije ili kasnije postaćemo dio globalnog tržišta. Na taj način moći ćemo imati više informacija i biti atraktivniji za investitore nego ako se svako ‘igra’ u svom dvorištu”, konstatuje Hodžić.
Dodaje da se kroz projekte povezivanja s berzama u regionu kreiranjem zjedničkog indeksa, razmjenom podataka i objavljivanjem informacija Bečka berza nameće kao lider u regionu i da će vjerovatno vremenom i regionalne berze uzeti pod svoje okrilje.
Darko Lakić, pomoćnik direktora Banjalučke berze, potvrđuje da nije bilo zvaničnih razgovora o prodaji ove berze. Kaže da je i prije krize bilo projekata povezivanja Banjalučke berze sa berzama u regionu i Bečkom berzom, ali da kriza nameće aktivniji angažman na promociji berzi i unapređenju investicijskog ambijenta.
Vlasnici Banjalučke berze su banke koje drže 75 posto i brokerso-dilerske kuće sa 25 posto akcija.
Kriza podstiče akvizicije
Razgovori o preuzimanju berzi u regionu počeli su i prije svjetske krize i ne moraju se direktno vezati za nju, kaže Mirko Puljić, zamjenik predsjednika Komisije za vrijednosne papire FBiH.
“Kriza će vjerovato podstaknuti i ubrzati ove procese”, ističe Puljić.
Dodaje da berze ovise o prometu i da neke od njih vjerovatno neće biti samoodržive budući da vrijednost trgovine zbog krize pada. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.