VISOKO, Nakon što su podnijeli zahtjev za stečaj grafičkog preduzeća “Bosnagraf” Visoko, njegovi radnici su odustali od ovog načina izmirenja svojih potraživanja za plate.
U Općinskom sudu u Zenici juče su, međutim, kazali da zahtjev za stečaj, koji je u ime radnika podnio advokat Hakija Kurtović, i dalje postoji.
“Tamo još nije uveden privremeni stečajni upravnik. Čekamo da nam uplate troškove otvaranja stečaja”, rekao je stečajni sudija Općinskog suda u Zenici Ramo Ljevaković.
Advokat Kurtović tvrdi da su radnici povukli zahtjev za stečaj firme o čemu je poslao obavještenje sudu.
“Radnici imaju dosta toga da naplate. Ne znam zašto su se odlučili da odustanu. Računi firme su blokirani, dio imovine je prodan i samo u stečaju bi se moglo nešto uraditi”, dodaje Kurtović.
Vršilac dužnosti direktora “Bosnagrafa” Nadan Čakić kaže da su radnici 2005. godine podnijeli tužbe protiv preduzeća tražeći plate i da je donesena pravosnažna presuda u njihovu korist. On kaže da je bio zatečen kada su ga u sudu obavijestili da je pokrenut stečaj s obzirom na to da je planirana nova privatizacija firme.
U Sindikatu ovog preduzeća ne znaju da je u ime radnika bio podnesen zahtjev za stečaj. Predsjednik Sindikata “Bosnagrafa” Ramiz Smajić kazao je da su u firmu dolazili sudski stečajni izvršitelji, ali da ne zna ko je podnio zahtjev za stečaj.
“Nismo za to da se ide u stečaj. Predviđena je privatizacija i radnici žele da kupe firmu”, rekao je Smajić.
Radnik Mevludin Selim Omanović je istakao da je advokat uposlenika od njih ranije tražio da potpišu zahtjev za stečaj, ali radnici to nisu željeli. Dodao je da je “čuo da je neko tražio stečaj”.
U martu prošle godine raskinut je kupoprodajni ugovor s kupcem “Bosnagrafa” Enverom Kovićem, a v.d. direktora je imenovan u decembru. Oko 40 radnika deset godina nema doprinose, a ne rade od 2005. godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.