BEOGRAD, Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Vladimir Ilić kaže da bi broj nezaposlenih u Srbiji u 2009. mogao da se poveća sa oko 727.000 na 750.000.
Ilić objašnjava da bi do toga moglo da dođe zbog privatizacije i zbog krize u firmama koje su izvozno orjentisane. On je podsjetio da će jednom broju kompanija, koje su na osnovu ugovora o privatizaciji obavezane da zadrže postojeći broj zaposlenih, prestati da važi ta obaveza, pa će neki radnici ostati bez posla i zbog te činjenice.
Najveća opasnost je, ipak, kod velikih izvoznika, jer će oni biti prvi na udaru, upozorio je Ilić u intervjuu za najnoviji broj nedeljnika “Ekonomist magazin”.
“Tokom 2008. godine, broj nezaposlenih se smanjivao sve do decembra, kad se na evidenciju NSZ prijavilo oko 10.000 radnika”, rekao je Ilić i ukazao da će se jedna od glavnih bitaka države u ratu protiv nadolazeće krize voditi oko očuvanja radnih mjesta, što nije lak zadatak.
Kompanije su NSZ prijavile višak od 1.600 radnika u julu, 635 u oktobru, da bi u novembru narasli na 4.200 i u decembru na 4.500, što predstavlja ozbiljan skok, naveo je on.
„Do rasta (nezaposlenih) je najviše došlo zbog viškova koje je proglasila ‘Zastava’, oko 1.500 radnika, i nekoliko društvenih preduzeća. U privatnom sektoru viškom je proglašeno 1.190 radnika u novembru i 1.600 u decembru, što jeste rast, ali ipak daleko manji od ostalih brojki“, objašnio je Ilić.
Budžet NSZ za zapošljavanje u 2009. godini iznosi tri milijarde dinara i to su, objektivno, nedovoljna sredstva za ozbiljnije intervencije na tržištu rada, rekao je Ilić i dodao da će u slučaju rebalansa budžeta, on najverovatnije biti smanjen, imajući u vidu opredeljenje vlade da smanjuje javnu potrošnju.
Komentarišući odluku vlade da firme koje konkurišu za državnu pomoć ne smiju da otpuštaju radnike, Ilić je ocijenio da je najskuplje kada dođe do otpuštanja, jer u takvom scenariju svi gube, pri čemu država mora da obezbijedi novac da te ljude vrati na tržište rada.
Prema njegovoj ocijeni, najviše gubi osoba koja ostane bez posla i zato ne može sve da se prepusti tržištu, jer je imperativ da se sačuvaju postojeća radna mjesta, tako što će država da podrži i stimuliše poslodavce. “Ako neko treba da otpušta to je država, koja treba da smanji višak zaposlenih u svojoj administraciji”, zaključio je Ilić.Tanjug