BANJALUKA, Od 70.000 registrovanih trgovačkih radnji u Republici Srpskoj, trećina ovih radnji i prodavnica mogla bi biti zatvorena u narednih nekoliko mjeseci, isključivo zbog nemogućnosti plaćanja obaveza koje su nastale po osnovu uvođenja fiskalnih kasa, istakli u Privrednoj komori Srpske.
Posljedice velike ekonomske krize primjetne su u sektoru trgovine i usluga. Mali butici i trgovačke radnje u Srpskoj ne mogu opstati u oštroj konkurenciji sa velikim trgovačkim centrima i diskontima.
Predsjednik regionalne Privredne komore Nikola Tolimir kaže da su se vlasnici pojedinih radnji obraćali za pomoć komori, ali da je zakon tržišta surov i da u vrijeme velikih kriza opstaju samo najmoćniji, dok manjim prodavnicama prijeti bankrot.
Da je to tako potvrđuju informacije iz Bijeljine, Banje Luke, Prijedora i Doboja, gdje je zatvoreno ili je pred zatvaranjem veliki broj butika, trgovačkih radnji i piljarnica.
– U Trgovačkom centru “Zenit” privatnici već iseljavaju i zatvaraju butike. Slična situacija je i u Šoping centru, kao na lokaciji poslovnog centra Ekvator – napominju u Udruženju za sektor trgovine u Privrednoj komori RS.
U Privrednoj komori RS objašnjavaju da je za sprečavanje propasti malog biznisa neophodno preduzeti čitav niz mjera, kako bi se spasio sektor male privrede koji nudi otvaranje velikog broja radnih mjesta i zapošljavanje znatnijeg broja radnika.
– Male radnje i biznisi ne propadaju samo zbog krize i zbog uvođenja fiskalnih kasa. Problem je što je ovaj sektor privrede godinama zanemarivan i potrebno je da lokalne zajednice kroz davanje određenih stimulacija privrednicima, pomognu razvoj male privrede – kažu u Privrednoj komori RS.
Podaci
U Bijeljini su prema posljednjim podacima zatvorene 43 prodavnice, dok je u Banjoj Luci trajno odjavljeno 40 trgovačkih radnji.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
neka imaju velki a mali i netrebaju imati njih se samo treba sjetiti uslučaju rata pa sve u prve redove