LONDON, Odluka EU da sazove dva hitna samita radi odbrane od “mutirajućeg virusa protekcionizma” je dobra ukoliko njen rezultat bude kolektivno shvatanje o veličini uloga koji je u pitanju, ocjenjuje danas list “Fajnenšel tajms”.
Čitavo evropsko preduzeće, piše list u uredničkom komentaru, dovedeno je u opasnost time što lideri Unije odustaju od elementarnih principa solidarnosti i upuštaju se u igru s vatrom.
S tim u vezi, list kao primjer navodi ne samo nedavni poziv francuskog predsjednika Nikole Sarkozija domaćim proizvođačima na “repatrijaciju” proizvodnje iz istočnoevropskih pogona u Francusku, već i britanskog premijera Brauna, evropskog lidera koji važi za najboljeg poznavaoca globalnih finansija – koji u inostranstvu propovijeda međunarodnu saradnju, a kod kuće sprovodi finansijski nacionalizam.
Razloge svemu ovome ne treba tražiti samo u nedavno nastaloj kreditnoj krizi, ocjenjuje “Fajnenšel tajms”.
Sve je počelo prije deceniju i po, okončanjem najambicioznije ere EU i početkom izmještanja moći iz centrale u Briselu u prijestonice članica, dodaje se u komentaru.
Taj proces sada je otišao predaleko i današnja preslaba Evropska komisija nije u stanju da se odupre moćnim članicama bloka. Zato su hvale vredni pozivi da Komisija dobije nadležnost za koordinaciju raspodjele državne pomoći bankama i automobilskim kompanijama – jer ako Brisel ne povrati kontrolu nad jedinstvenim evropskim tržištem, Evropskoj uniji prijeti raspad, zaključuje “Fajnešel tajms”.