ZAGREB, Broj zaposlenih u hrvatskoj prerađivačkoj industriji pada za 150 dnevno, a ne donesu li se žurno mjere za suzbijanje krize, do kraja godine u industriji bi moglo biti izgubljeno više od 50 hiljada radnih mjesta, istakli su čelnici Hrvatskog udruženja poslodavaca (HUP) na konferenciji za novinare.
Od Vlade su zatražili hitno primjenjivanje antirecesijskih mjera jer je industrija na rubu kolapsa. Kažu kako su još prije četiri mjeseca tražili od Vlade da porezno rastereti plate i ne odugovlači s plaćanjima. To se nije dogodilo. Poslodavci napominju da su u industriji već zamrznute plae te da su odustali od novih investicija pa štednju traže i za javni sektor.
Direktor udruženja Cro industrija pri HUP-u Vladimir Kovačević predstavio je HUP-ov paket hitnih mjera za spas industrijskih radnih mjesta u kojem se traži izjednačavanje rokova plaćanja privatnog sektora državi i javnom sektoru i obveza tih sektora prema privatnom, a uz ostalo se predlaže i plaćanje PDV-a na naplaćenu realizaciju, odgoda plaćanja poreza na dobit, vraćanje roka plaćanja carina sa 10 na 30 dana, reprogramiranje obveza industrije prema HBOR-u i osnivanje interventnog garancijskog fonda kroz koji bi poduzeća zahvaćena krizom mogla od države dobiti zajam za kredite HBOR-a i poslovnih banaka.
Spomenuto je i uvođenje neradnog petka, čime bi se troškovi rada smanjili za 20 posto, a država, poslodavci i sindikati bi radnicima za izgubljeni radni dan uplaćivali 60 posto plaće, pri čemu bi se država odrekla poreza i doprinosa.
Prema rezultatima istraživanja koje je HUP proveo među 117 industrijskih preduzeća, 83 posto osjeća posljedice globalne krize u gubitku tržišta, 59 posto ima problema s finansiranjem, a 16,2 posto s likvidnošću. Trećina ih je smanjila broj zaposlenih, 39 posto je zamrznulo plate, 14,5 posto ih je smanjilo, 45 posto smanjilo je troškove marketinga i istraživanja, a 30 posto snizilo je cijene svojih proizvoda. Poslovni.hr