BEOGRAD, Vlada Srbije dala je još tri mjeseca društvenim preduzećim iz Srbije da urede imovinsko-pravne odnose sa firmama osnivačima iz bivše Jugoslavije. Dopunama Uredbe o zaštiti imovine dijelova preduzeća čije je sjedište na teritoriji bivše SFRJ, predviđeno je da preduzeća međusobno urede imovinsko-pravne odnose najkasnije do kraja maja, dok je prethodni rok isticao poslednjeg dana februara.
Na takve dogovore Vlada Srbije će davati saglasnost samo ako postoji reciprocitet u primijeni Sporazuma o sukcesiji, navodi se u dopuni uredbe koja je objavljena u novom broju Službenog glasnika i stupa na snagu 27. februara.
Ukoliko sporazum ne bude postignut do roka utvrdjenog izmjenama uredbe, imovina će biti privatizovana.
Prema podacima Agencije za privatizaciju, na kraju 2008. godine oko 600 društvenih preduzeća nije bilo prodato, a među njima je i 120 firmi čije je sjedište na teritoriji neke od bivših republika SFRJ.
Sporazum o sukcesiji koji su potpisale sve pravne nasljednice, garantuje pravo imovine vlasnicima bez obzira na to čiji su državljani, što podraumijeva da firme imaju prvao da sudskim putem ostvare pravo na imovinu u republicima gdje su osnivali svoje podružnice.
Tehnička vlada Vojislava koštunice na sjednici 19. juna usvojila je izmjenu Uredbe o zaštiti imovine dijelova preduzeća čije je sjedište na teritoriji SFRJ, kojom se nalaže sudovima da imovinu tih preduzeća upišu kao društveno vlasništvo. Ova Uredba iz 2001. predviđala je da zaposleni od poslovnih ispostava formiraju nova preduzeća ili da ih pripoje drugim kompanijama kako bi nastavili da rade.
Spor sa Hrvatskom, Slovenijom i BIH nastao je prošle godine kada je Vlada usvojila izmjenu uredbe kojom se dozvoljeno da se imovina tih preduzeća otuđuje. Slovenija je prva država koja je od Srbije zatražila da ovu odluku stavi van snage, što je kasnije i učinjeno.B92